W Inowrocławiu zagościła po raz siódmy profilaktyka poprzez teatr

VII Wojewódzki Profilaktyczny Festiwal Teatralny "poPaTrz" już za nami. Grand Prix wygrała grupa  teatralna "Zakręt" z Kruszwicy za spektakl "Śliczna". Na gali podczas wręczania nagród i wyróżnień były gromkie brawa. Widownia doceniła młodych aktorów i organizatorów  owacjami na stojąco. 

 

W piątek (25.09.15r.) w Młodzieżowym Domu Kultury w Inowrocławiu odbył się Wojewódzki Profilaktyczny Festiwal Teatralny "poPaTrz". Honorowy patronat objął Starosta Inowrocławski, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Impresariat Programu Profilaktyka a Ty przy Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Festiwal zorganizowało Starostwo Powiatowe, II LO im. M.Konopnickiej w Inowrocławiu, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, już po raz siódmy.  Nie zabrakło również w organizacji festiwalu partnerów: Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Jednostka Wojskowa 1523, Młodzieżowy Dom Kultury w Inowrocławiu, Ośrodek Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Fundacja Ekspert Kujawy. Koordynatorką każdej edycji przedsięwzięcia wraz z grupą teatralną "Azyl" była Danuta Łazur-nauczycielka języka polskiego z liceum.

W tym roku na festiwalu zmierzyło się pięć zespołów teatralnych: "Nasz głos" ze Złotnik Kujawskich, "Lucarna" z Barcina, "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony" z Włocławka, "Pineska" ze Sławęcinka i "Zakręt" z Kruszwicy. Zmagania trwały cały dzień.Tematem tegorocznych przedstawień były między innymi przemoc w rodzinie, pokoleniowy brak zrozumienia, a także uzależnienia. Wyniki zostały ogłoszone podczas popołudniowej gali. W jury festiwalowym zasiedli: inspektor Grzegorz Jach, inicjator programu PaT,  Michał Malinowski aktor filmowy i telewizyjny, przedstawiciel policji sierż.sztab. Anna Grecman, Pani Monika Dziwnik z Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Inowrocławiu oraz Anna Serwach azylantka i aktorka.

Wśród gości zaproszonych na galę finałową byli m.in.: Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski  Elżbieta Rusielewicz, p.o. Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Pani Jolanta Metkowska, Wicestarosta Inowrocławski  Mirosława Kucol, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu podinsp. Dariusz Stańczuk. Nagrody zostały ufundowane przez Województwo Kujawsko-Pomorskie, Starostwo Powiatowe oraz instytucje wspierające działania - Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, Ośrodek Profilaktyki, Fundację Ekspert Kujawy. Grand Prix i nagrodę specjalną, a tym samym udział w Zlocie PaTportów w Bydgoszczy oraz wyjazd na Wigilię Społeczności PaT do Warszawy, "Zakręt"  z Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy za spektakl "Śliczna". 

Ten sam spektakl otrzymał również nagrodę za najlepszą reżyserię, wykonaną przez  Lidię Łukowską i Agnieszkę Dubieniecką. Laury za rolę pierszoplanową odebrała Marzena Broniszewska z grupy teatralnej "Pineska". Natomiast za rolę drugoplanową najlepsza była Wiktoria Gucz z grupy "Nasz głos". Najlepszymi aktorami zostali Filip Wawrzynkowski i Jan Woźnicki z grupy "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony". Jury nagrodziło też pracę zespołową grupy "Nasz głos" ze Złotnik Kujawskich za przedstawienie "Chodź człowieku coś ci powiem". Uniwersalne idee humanistyczne docenione zostały w spektaklu "Na końcu świata" grupy z Włocławka. Nagroda za ciekawą, niebanalną formę wyrazu artystycznego powędrowała do Barcina i grupy "Lucarna" za spektakl "Mały król". Za piękno przekazu wartości profilaktycznych doceniona została grupa "Pineska" ze Sławęcinka i spektakl "Czarno na białym". Została też przyznana nagroda specjalna instruktora warsztatów Tomasza Bielińskiego - otrzymała ją grupa "Pineska". 

Specjalne podziękowania za wspieranie twórczej profilaktyki wśród młodzieży w programie Profilaktyka a Ty, przekazane zostały koordynatorowi Programu w Powiecie Inowrocławskim, zdającej tę funkcję – Danucie Łazur. Wkrótce otrzyma ona medal „Za zasługi dla Policji” z rąk  Minister Spraw Wewnętrznych Teresy Piotrowskiej. Nominację na Lidera Wojewódzkiego otrzymał Michał Łazur. Honor Theatralis w postaci symbolicznej laski przewodniej odebrała Iwona Przybyła-reżyser etiudy filmowej „Żyj z pasją”, które otwierała festiwal.

Celem festiwalowego przedsięwzięcia było propagowanie życia bez uzależnień oraz zwrócenie uwagi na potrzebę patrzenia na rzeczywistość i zagrożenia jakie nas otaczają. To młodzież mówi ze sceny do młodych ludzi, aby ci wiedzieli jak wystrzegać się niebezpiecznych sytuacji. Program PaT i Festiwal funkcjonują pod szyldem „Razem bezpieczniej”. Hasło to mówi, że razem jest bezpieczniej, ponieważ wspólnymi siłami możemy zdziałać rzeczy wielkie. Po prostu „Razem możemy więcej”.

 

Materiał  nadesłany.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz