Przybita na gwoździe flaga i sprofanowane godło na cmentarzu ewangelickim w Rusinowie

Absurd i głupota-takimi słowami można określić działanie autora bezmyślnego czynu na cmentarzu ewangelickim  w Rusinowie. 

 

Trwające w Rusinowie prace porządkowe mające na celu przywrócenie blasku dawno zapomnianemu cmentarzowi ewangelickiemu, spotykają na swojej drodze różne trudności. Można przypuszczać, że nie wszystkim tego typu działania przypadły do gustu. 

 Na  znajdującym się w centrum cmentarza drzewie ktoś powiesił biało-czerwoną flagę piłkarską, a także brudne, przybite kilkunastoma gwoździami godło Rzeczypospolitej Polskiej.W grobach znaleziono natomiast pozostałości po napojach alkoholowych. 

-Całkiem możliwe, że autor chciał w ten sposób zademonstrować swoją niechęć wobec pochowanych tutaj osób pochodzenia niemieckiego. Nie należy zapominać jednak, że przed II wojną światową Niemcy współżyli na tych terenach z Polakami. Zawieszenie barw narodowych w taki sposób i w takim miejscu jest co najmniej niestosowne-komentuje zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. 

Flaga piłkarska podobnie jak godło została przybita gwoździami do drzewa i dodatkowo wzmocniona kapslami od napojów alkoholowych. Polski orzeł w koronie  przymocowany do drewnianej dykty został przedziurawiony kilkunastoma gwoździami. Na jego górnej części sprawca umieścił dopiski. Są wśród nich dwa rodzaje krzyży oraz napisy chwalące Polskę z błędami ortograficznymi. 

Podczas prac porządkowych członkowie NTH zdemontowali sprofanowane symbole  narodowe- zamontowane na drzewie godło oraz flagę. 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz