Kruszwiczanie upamiętnili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja [ZDJĘCIA]

3 maja przypadła 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kruszwickie uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych.

 

W uroczystościach związanych z rocznicą Konstytucji 3 Maja wzięli udział Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, radni Rady Miejskiej w Kruszwicy oraz mieszkańcy. Po Mszy Świętej w Kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus wystąpiła również sekcja artystyczna Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit".

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to ważne dla Polaków święto. 224 lata temu celem ustawy rządowej było ratowanie Rzeczypospolitej (pozbawionej już części terytorium).  Jak pisał prof. Piotr Ugniewski w artykule "Jak uchwalono Konstytucję 3 Maja": „Ustawa Rządowa (...) była przedmiotem podziwu światłych środowisk europejskich jako druga ustawa tego rodzaju na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, uchwalonej w roku 1787. Mimo jej unicestwienia pozostawiła ważne przesłanie dla Polaków na przyszłość, jak osiągać bez przemocy porozumienie w podstawowych dla dobra publicznego sprawach”.

Share on Google Plus

About Kruszwiczanin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz