Dziś środa popielcowa. Pierwszy dzień Wielkiego Postu-MojaKruszwica.plW kalendarzu chrześcijańskim rozpoczyna się właśnie Wielki Post, którego pierwszym dniem jest Środa Popielcowa. Na mszach świętych księża posypują głowy popiołem. Wierni stosują zaś post ścisły.


Środa popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu czas pokuty, który pojawił się dawno, bo w VIII wieku w kościele chrześcijańskim.  Uroczystość przypada między 5 lutego, a 10 marca. 

Święto w XI wieku uczyniono obowiązującym zwyczajem w całym kościele. Obrzęd ma miejsce w czasie  liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu. 

Mszał Rzymski określa dwie formuły modlitewne. W obu jest mowa o czterdziestodniowym okresie pokuty i błaganiu o oczyszczenie z grzechów, przez który ma przygotować wiernych do uczestnictwa w Misterium Paschalnym Chrystusa. Następnie następuje właściwy obrzęd posypania.

Wierni zbierają się przy stopniu komunijnym, a kapłan posypując ich głowy mówi: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub prochem jesteś i w proch się obrócisz. Zaleca się śpiew następujących antyfon, zaczerpniętych z Pisma Świętego: Jl 2,13; Jl 2,17; Est 13,17; Ps 51,3 lub pieśni pokutnych, np. Bądź mi litościw, Boże nieskończony.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz