Poznaliśmy kolejnego Powstańca Wielkopolskiego-MojaKruszwica.plDzięki przekazanym do Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej zdjęciom i pamiątkom rodziny Bolesława Różyckiego, kolejny uczestnik Powstania Wielkopolskiego ma zostać okazję przedstawiony kruszwiczanom.


- Bolesław Różycki jest kolejny powstańcem wielkopolskim pochodzącym z naszej gminy, którego sylwetkę pragniemy Państwu przybliżyć - mówi Hubert Warmuz z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie materiały dotyczące Bolesława Różyckiego trafiły.
Powstaniec urodził się w Bachorcach 8 października 1900 roku. Był synem Jana i Marianny. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim jako ochotnik. Z bronią w ręku uczestniczył  w oswobodzeniu Kruszwicy (1-4 stycznia 1919 roku) i w walkach o Inowrocław (5-6 stycznia 1919 roku pod dowództwem kpt. Franciszka Nowickiego). 

- Szlak bojowy powstania, który przeszedł i wspominał miał wyglądać następująco: Kruszwica- Inowrocław- Łabiszyn- Szubin - Samoklęski Małe- Samoklęski Duże- Chobielin- Paterek. 2 maja 1958 roku odznaczony przez Radę Państwa -  Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. 8 maja 1991 roku Bolesław Różycki został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Wałęsę -  Krzyżem Obrońcy Ojczyzny - za udział w wojnie 1919-1921 oraz  awansowany na stopień podporucznika - przekazuje Hubert Warmuz.

Bolesław Różycki zmarł w Bachorcach 19 kwietnia 1993 roku. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Piaskach.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Jakoś nie mogę pogodzić się z tym, że mając dostęp do archiwów i wszelkiej dokumentacji nie możecie odszukać uczestnika Powstania o nazwisku Gościniak Leon. Odznaczony za udział w Powstaniu Krzyżem Powstańczym. Wywieziony do Auschwitz 30.06.1941 r. obozowy nr. 17456. Oznaczony jako więzień polityczny "PL". Serdecznie dziękuję za każdą informację. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń