Kruszwica zainteresowana rządowym programem Mieszkanie Plus. Tanie mieszkania w legendarnej stolicy?-MojaKruszwica.pl

 
 
Podczas sesji Rady Miejskiej Teresa Tenerowicz poprosiła o bieżące informacje udziału Kruszwicy w rządowym programie Mieszkanie Plus. Jak poinformował burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, miasto nie tylko Mieszkaniem Plus jest zainteresowane, ale zgłosiło już swój akces do rządowego programu.

 
Mieszkanie Plus to rządowy projekt, którego celem jest ułatwienie Polakom tańszego wynajmu mieszkań. Pierwotnie miał być przeznaczony dla osób młodych, teraz jednak pojawiają się informacje, że ma być on skutecznie rozszerzany.
 
- Zgłosiły się do mnie młode małżeństwa, które są zainteresowane rządowym programem Mieszkanie Plus. Nie mają jednak zdolności kredytowego, nie mogą zatem własnego mieszkania kupić. Chciałabym wiedzieć, w jaki sposób Kruszwica jest zainteresowana programem, czy wojewoda włączy nas do tego programu i czy pan burmistrz uczestniczył w spotkaniu z wojewodą. Nie wierzę już prasie, jeśli chodzi o szczegóły programu. Czy wystarczy, że gmina przekaże działkę do rządowego programu? - dopytywała radna Teresa Tenerowicz.
 
12 października Beata Szydło podpisała pierwsze listy intencyjne na budowę tanich lokali na wynajem m.in. w Katowicach, Tychach, Gliwicach i Chorzowie. W wielu miejscach Polski, tego typu mieszkania są już budowane.
 
- Zgłosiłem naszą gminę do programu rządowego. Akces został przekazany do ministerstwa. Odbyło się również spotkanie, w którym miałem okazję uczestniczyć. Jako gmina chcemy w programie wziąć udział.  Jeśli chodzi o  finansowanie tego zadania, swój wkład będzie miał zarówno samorząd jak i ministerstwo - mówił na sesji burmistrz Kruszwicy.
 
Do rządowego programu zgłoszona zostanie działka na Osiedlu Zagople, gdzie na taką zabudowę pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Szczegóły tego jak ma wyglądać dalsze funkcjonowanie mieszkań, nie są jeszcze znane. Z informacji przekazanych przez burmistrza wynika, że lokale będzie można po pewnym określonym czasie kupić.
 
- Jesteśmy zainteresowani przekazaniem gruntu, to nasz wkład. Trudno dzisiaj mówić o szczegółach, przewiduje się bowiem pewne modyfikacje, które dadzą możliwość np. wykupienia mieszkania oraz skorzystania z programu przez większą ilość osób - stwierdził włodarz dodając, że list intencyjny ze strony Gminy Kruszwica zostanie skierowany do ministerstwa.
 
Do tego typu modyfikacji należy np. możliwość wykupienia mieszkania po 15 latach. Osoby, które zgłoszą zainteresowanie programem, będą musiały określić czy są zainteresowane wykupem mieszkania czy nie, od czego mogą zależeć koszty czynszu, który pozwoli na funkcjonowanie budynku.
 
Osoby zainteresowane bardziej dokładnymi informacjami związanymi m.in. programem Mieszkanie+ powinny  zajrzeć do specjalnego, 92-stronicowego dokumentu udostępnionego przez Ministerstwo Infrastruktury i  Budownictwa, prezentującego Narodowy Program Mieszkaniowy.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz