Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Kujawiak: Tym razem w ramach zbiórki udało się zebrać 1600 złotych-MojaKruszwica.pl


1 listopada na cmentarzu w Sławsku Wielkim odbyła się kwesta na zniszczone i zaniedbane groby.  W tym roku udało się zebrać 1600 złotych.


- Kiedy w 2012 roku zrodził się pomysł, aby zająć się ufundowaniem nagrobka rodzinie Potworowskich, a dodać należy, że do czasu nagłośnienia sprawy trzech zaniedbanych grobów przy studni, tylko nieliczni starsi mieszkańcy wiedzieli, kto w nich spoczywa, postanowiliśmy zaprosić do współpracy przedstawicieli sołectw należących do parafii sławskiej. Na pierwszym wspólnym spotkaniu przedstawiliśmy projekt przeprowadzenia kwesty celem zdobycia funduszy.  Pomysł zyskał przychylność i poparcie. Utworzyła się wtedy spontanicznie grupa osób mocno zaangażowanych w sprawę, nazwaliśmy się umownie ,, społecznym komitetem odnowy starych grobów”. Od tego momentu spotykamy się regularnie, planujemy wszyscy kolejne zadania i liczymy zebrane datki. Uważamy, że jest to potrzebne i chcemy tę cenną współpracę kontynuować - podają organizatorzy.

W tym roku kwestowali:- przedstawiciele Kobylnik – radny Andrzej Michalak, sołtys Karol Borowicz, z Janowic sołtys Maria Pacia, radny Tomasz Łożyński, przedstawiciel Stowarzyszenia PrzeŻeJa Marek Matyjasik, z Bożejewic sołtys Krzysztof Kolczyński, Kazimierz Kolczyński i Edytka Kolczyńska, Władysława Pamfil, ze Sławska członkowie Zarządu SRW ,,Kujawiak”  Jadwiga Wiśniewska, Aleksandra Gmińska, Jadwiga Fertykowska i Andrzej Kowalski, prezes stowarzyszenia i sołtys Sławska Wielkiego.

Środki z kwesty tegorocznej połączone z ubiegłorocznymi pozwoliły poprawić wygląd grobowca z 1921 roku. W miejscu tym została wówczas pochowana Albertyna Brigitta Konstancja z Braunków Dembińska, matka dzierżawcy majątku Bożejewice. Kiedy w 1911 roku zmarła jego właścicielka hr. Helena Potworowska, spadkobiercy oddali dobra w dzierżawę. Zarządcą został Stanisław Dembiński, syn Albertyny, który w Bożejewicach zamieszkał z matką i dwiema siostrami Marią i Teresą. Obie aktywnie uczestniczyły w przedwojennym życiu kulturalnym Sławska, działając razem z siostrą ks. kan. Karola Schwartza w Stowarzyszeniu Młodych Polek „Dąbrówka”.

Wykonawcą nagrobków jest Zakład Kamieniarski „Megalit” z Janowic.

Podziękowania:
Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Wsi ,,Kujawiak” wraz z wszystkimi kwestującymi serdecznie dziękuje licznym ofiarodawcom. Podziękowania należą się również samym wolontariuszom, którzy w to Święto, poświęcając swój czas,  pomimo zimna, deszczu i wiatru, ofiarnie stali z puszkami.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz