Promocja Almanachu Poetyckiego w bydgoskim salonie Hoffman. Zobacz zdjęcia - MojaKruszwica.pl


23 listopada w Salonie Hoffman w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury zorganizowano promocję Almanachu Poetyckiego. Zbiór wierszy jest pokłosiem konkursu poetyckiego organizowanego w ramach XXIX Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń w Kruszwicy-Kobylnikach.


Spotkanie odbyło się 23 listopada w Salonie Hoffman w Bydgoszczy. Promocja  almanachu poetyckiego zbiegła się z okazją wręczenia Janinie Sikorskiej odznaki honorowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Działaczka, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza od lat współpracuje z Ogólnopolskimi Literackimi Spotkaniami Pokoleń Kruszwica-Kobylniki.

Podczas promocji wybrane i zaprezentowane zostały wiersze tegorocznego almanachu. Utwory odczytał bydgoski aktor Mieczysław Franaszek, a spotkanie poprowadziła Alina Rzepecka.Część artystyczną zapewnił mini recital gitarowy Pawła Tomaszewskiego.

- Promowany almanach, został wydany po raz 11 z środków Urzędu Miejskiego. Jego wydawcą jest Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit. To ważny dobytek w historii trwających od 1989 roku Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń-przekazuje Krystyna Wulert. 

Poetycka impreza na ziemi kruszwickiej zagościła w 1993 roku. Od kilkunastu lat owocem "spotkań" jest właśnie almanach. Jego redaktorem jest Elżbieta Nowowsielska, którą wspiera zespół redakcyjny w składzie Magdalena Jagiełłowicz, Dariusz Witczak oraz Krystyna Wulert. 

- Wiersze do almanachu zostały wybrane z 78 zestawów wierszy, które napłynęły na konkurs z terenu całego kraju i zostały ocenione przez jury w składzie: Jolanta Baziak-Jankowską – poetka, eseistka, dr hab. Marek Kazimierz Siwiec – poeta, filozof, prof. UKW, Wojciech Kassa – poeta, eseista i Wojciecha Banacha – pisarz. W almanachu znalazły się wiersze 37 autorów - dodaje w rozmowie z naszym serwisem Krystyna Wulert.

Tegoroczny almanach poetycki "W drodze" jest ozdobiony fotografiami kruszwickiego artysty Łukasza Jankowskiego-Wojtczaka. Autorem fotografii ikonki z aniołem na okładce zaś Paweł Wiśniewski. Odpowiedzialnym za redagowanie techniczne został Michał Walczak. Wszyscy są
mieszkańcami ziemi kruszwickiej.

Organizatorami XXIX Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń Kruszwica-Kobylniki 2017 byli
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Bydgoszczy. Współorganizatorami Centrum Kultury i Sportu Ziemowit w Kruszwicy Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Przybyszewskiego w Kruszwicy Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu „Kwartalnik Artystyczny. Kujawy i Pomorze” Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Bydgoszcz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Nadgoplański w Kruszwicy

Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminy Kruszwica 

Patronat medialny nad imprezą pełniło Polskie Radio PiK, TVP 3 Bydgoszcz,  Express Bydgoski, Miesięcznik Samorządowy Panorama Kruszwicka,  portal www.mojakruszwica.pl oraz TV Polanowice.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz