Od stycznia zapłacimy więcej za śmieci. O ile? Odpowiadamy-MojaKruszwica.pl


Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej, przegłosowana została uchwała w sprawie nowych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. „Krakowskim targiem” stanęło na kwocie 11,50 zł. Wstępne obliczenia urzędników, wskazywały na kwotę nawet 12 złotych za osobę.

Nowe opłaty czekają nas od 1 stycznia 2018 roku. Zapytani o nie, kruszwiccy urzędnicy wymieniają czynniki, które przyczyniły się do podniesienia stawek opłat za gospodarowanie komunalnymi odpadami. Najważniejszym z nich ma być obowiązek rozszerzenia zakresu selektywnego zbierania odpadów komunalnych o kolejną frakcję na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 roku.

- Rozporządzenie zobowiązuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego na poziomie gmin w całej Polsce do takiego prowadzenia gospodarki odpadami, aby co najmniej wybrane frakcje odpadów jak: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, oraz odpady ulegające biodegradacji, były zbierane w miejscu ich wytworzenia, czyli przez właścicieli nieruchomości, na których powstają odpady komunalne. Rozporządzenie wprowadza również obowiązek zastosowania na terenie całej Polski jednolitej kolorystyki pojemników i worków oraz napisów-wyjaśnia Urząd Miejski w Kruszwicy.

Zmiany to obowiązek zbierania przez wszystkich właścicieli nieruchomości i udostępnienie uprawnionemu przedsiębiorcy następujących frakcji odpadów takich jak papier, metale i tworzywa sztuczne, odpady ulegające biodegradacji. Zdaniem kruszwickiego urzędu pozostałymi czynnikami jest podwyżka opłaty składowiskowej oraz wzrost kosztów utrzymania i prowadzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

- Od 1 stycznia 2018 roku mamy do czynienia z podwyżką opłaty składowiskowej wprowadzonej przez Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Inowrocławiu oraz znaczny wzrost ilości odbieranych odpadów, co ma bezpośrednio przełożenie na wzrost kosztów ich odbioru, transportu i zagospodarowania. Dodatkowym elementem dalszego wzrostu kosztów jest utrzymanie i prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Planowana podwyżka opłaty składowiskowej wprowadzona przez RIPOK w Inowrocławiu dotyczy również odpadów przyjmowanych selektywnie w tym punkcie. Niezależnie od powyższego, bieżące koszty systemu gospodarowania odpadami ze względu na zwiększoną ilość zebranych i odebranych odpadów w 2017 roku, wzrosły w stosunku do planowanych o 5,67%, co stanowi również podstawę wzrostu wysokości opłaty-wyjaśnia Urząd Miejski w Kruszwicy.

Nowe uchwały w sprawie gospodarowania odpadami komunalnymi przegłosowali jednogłośnie radni Rady Miejskiej. ” Krakowskim targiem" przyjęto kwotę 11 złotych i 50 groszy.

- Propozycja 11 złotych padła na komisji kultury. Nasza komisja również chciała, aby była to kwota poniżej 12 złotych. Znając przeszłość, wzięliśmy pod uwagę, że obliczenia dokonywane w tym zakresie zwykle odbiegały od realnych kosztów. Postanowiliśmy zatem postarać się o kwotę niższą-tłumaczy Artur Grobelski, wiceprzewodniczący rady i zastępca przewodniczącego komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego-Na naszej komisji padło pytanie w sprawie osób starszych. Ich bowiem nie obejmują żadne programy typu 500+. Te osoby są często samotne i produkują znacznie mniej odpadów. Dotykająca ich podwyżka jest zatem niesprawiedliwa. Oczywiście ustawa nie zakłada możliwości zmniejszenia opłat dla tych osób, ale warto zastanowić się nad innymi zwolnieniami dla nich. Nad tematem będziemy pracować - dodaje radny.

Nowe stawki opłat obejmą następujące kwoty:
• 11,50 zł miesięcznie od mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość w przypadku zbierania i odbierania odpadów w sposób selektywny,
• 24,00 zł miesięcznie od mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość w przypadku gdy odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny,
• 144,00 zł ryczałtowej stawki opłaty za rok od domku letniskowego, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny,
• 288,00 zł ryczałtowej stawki opłaty za rok od domku letniskowego, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.
Zaproponowano również podjęcie stosownych uchwał w sprawie nowych stawek opłat za pojemnik o pojemności 110 litrów w wysokości:
• 12,00 zł, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny,
• 24,00 zł, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

33 komentarze:

 1. Masakra.
  Czy ktos spytal na tej Radzie po co gminie z taka liczba mieszkancow byla rozbudowa urzedu za ponad 4 000 000,00zl... Taki lokalny pentagon☺ nic sprzedac nie idzie,a dziury zapychac trzeba. Z braku zaintetesowania pewnie jakis lokalny krezus kupi, za nizsza cene, po kolejnym ogloszeniu.
  Zaden z tych radnych glosu mojego w przyszlym roku nie dostanie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ot... gospodarność Dojnej Zmiany :(

   Usuń
 2. Znam gminę gdzie za śmieci płaci się 4,74zl segregowane i jeszcze worki za darmo rozdają do segregacji!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaj nazwę tej gminy proszę. To sprawdzimy.

   Usuń
 3. Rozbudowa Urzędu kosztowała z tego co mi wiadomo ponad 5 mln złotych. I to w gminie, gdzie brakuje na drogi, chodniki, kanalizację. Do tego oddanie tego budynku do użytku jest mocno opóznione, co generuje dodatkowe koszty(czy to prawda, że w Urzędzie nie ma bądż nie było ogrzewania?). Panie Burmistrzu i wy radni naprawdę nie było pilniejszych wydatków? ZA taką kwotę wiele można zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Stawki za śmieci segregowane to skandal!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest prawda co piszecie bo za te pieniądze można byłoby zrobić więcej parkingów i co nieco opłacić policję żeby było więcej interwencji na ulicach miasta a zwłaszcza na zagoplu bo nieraz to aż strach iść do sklepu jak jest juz ciemno i wiele innych rzeczy

   Usuń
 5. Znowu podwyzka za smieci jeszcze troche to za smieci zaplacimy wiecej niz za zywnosc porazka.A co z rodzinami gdzie jest 5-6 osob ktos pomyslal ile wtedy wyniesie rachunek za smieci .to jesli teraz placilam 54 zl za dwa miesiace za 3osoby to od stycznia zaplace 72 zl zajeb.....szkoda tylko ze placa i swiadczenia nie rosna w tak szybkim tempie

  OdpowiedzUsuń
 6. I jeszcze te drogie pojemniki....

  OdpowiedzUsuń
 7. Burmistrz powinien publicznie przedstawić stan budowy Urzędu, dlaczego opóżnienia itd.a nie milczeć!!!. Od tego jest strona Urzędu Miasta.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak to jest jak opozycja boi się o swoje i swoich bliskich stołki. Klepną wszystkp co chce człowiek, który nie ma elementarnej wiedzy i zoro osiągnięć w zarządzaniu. Jak tak dalej pójdzie, to błogosławieństwem zmian w prawie będzie wybór radnych spoza gminy. Tu już nawet prasa jest zależna, a wszystkie twory są tylko mataczeniem sytuacji. A nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi to jak ktoś dzisiaj za 6 osób płacił za segregowane odpady 54 zł co dwa miesiące, to teraz zapłaci chyba 69 ale co miesiące. Wzrost o 200 %!!!!! Co o tyle wzrosło? Ilość stołków dla znajomków w urzędzie czy komunce, czy może płace mają tak wysokie? Ktoś z nas mieszkańców drwi. A majestatWitczaka to pycha i arogancja. Ale buta kroczy przed upadkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 54 zl co dwa miesiace za 3 osoby za 6 osob byloby 108 i tojest porazka

   Usuń
  2. Naucz się najpierw liczyć, a potem się bież do komentowania spraw publicznych.

   Usuń
  3. To sobie dobrze policz chyba ze studiowales jakas inna matematyke mowie o śmieciach segregowanych sprawdz ceny i porownaj i przedewszystkim policz a poznie krytykuj

   Usuń
  4. Moja odpowiedź dotyczyła osoby, która stwierdziła, że podwyżka wynosi 200%. Twoje wyliczenia są jak najbardziej poprawne. Pozdrawiam.

   Usuń
  5. Masz rację, pomyliłem się. Od nidawna mieszkam w tej gminie, a w dotychczasowym miejscu płaciło się za wieloosobowe jedną stawkę. Więc podwyżka jest dużo mniejsza, miała wynieść 33%, a radni podnieśli tylko o 27%. Putanie nadal aktualne, co podrożało aż o tyle i gdzie sar rozliczenia wpływów opłaty i kosztów gospodarki odpadami za każdy rok? Ile kosztuje odbiór a ile administrcja?

   Usuń
  6. Z tego, co się orientuję takie wyliczenia były przedstawiane, ale masz rację, dla jasności sprawy powinny być udostępnione.

   Usuń
 9. Proszę przedstawić wyliczenia na podstawie których wprowadzono te podwyżki! Teksty typu że krakowskim targiem wyszło 50 gr taniej bo mogło być 12 zł do mnie nie przemawia!! A opłaty od domków letniskowych to już szczyt bezczelnosci! My letnicy bardzo się cieszymy że to już rok wyborczy!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wy letnicy to jesteście najwięksi bałaganiarze i śmieciarze, co widać było prze ostatnie miesiące przy waszych kontenerach. Normalnie wstyd!

   Usuń
  2. Nie można wszystkich letników nazywać śmieciarzami, bo nie wszyscy wyrzucają śmieci gdzie popadnie. Większość z nas wozi je ze sobą do śmietników przydomowych. Dlaczego więc mamy płacić za śmieci w dwóch miejscach skoro wyrzucamy tylko w jednym??!! Przecież będąc na działce w domu w tym momencie nie produkuje śmieci. Poza tym skoro nazywa się je domkami letniskowymi to inteligentny człowiek zrozumie, że nie korzysta się z nich przez cały rok, a tylko ok 5 miesięcy i to przeważnie tylko weekendy, więc opłata wychodzi 28,80 miesięcznie praktycznie za nic, bo śmieci się od nas i tak nie odbiera! Rozumiem taką opłatę od osób mających tutaj działki a mieszkających poza gminą, ale litości nie od osób które mieszkają w tej gminie i tu płacą za śmieci i podatki!

   Usuń
 10. Gospodarka odpadami musi się sama finansować. Gmina nie ma prawa ani złotówki na tym zarobić, więc pisanie o jakiś nieprawidłowościach jest po prostu zwykłym chamstwem.

  A w temacie rozbudowy um, to powiem tylko tyle, że pewnie za opóźnienia gmina naliczy kary więc po co tyle krzyku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ten urząd należy "przewietrzyć", a nie rozbudowywać.. wtedy wszyscy wejdą:)))

   Usuń
 11. Szanowny Panie Grobelski może zamiast dzielić jeszcze bardziej ludzi na lepszych i gorszych (starsi ludzie mniej śmieci produkują? Proszę o konkrety) bo 500+ nie mają,ale mają emerytury.A 500+ jest na dzieci a nie na śmieci.Może wreszcie potraktować wszystkich sprawiedliwie tzn.równo i wtedy było by taniej dla wszystkich. Już teraz jest podział na mieszkańca bloku,który ma niższą stawkę i nie martwi się kontenerem i workami,a mieszkańcem domu jednorodzinnego,gdzie stawka jest wyższa + worki + kontenery
  co zwiększa dodatkowo koszty. I jeszcze jedno kolory kontenerów,tzn mamy dokupić jeszcze kontenery bo mamy nie ten kolor, czy zakupić farbę i przemalować te co są. Absurd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieszkaniec bloku płaci taką samą stawką jak każdy inny. Dodatkowo ponosi koszty dzierżawy przez KSM wszystkich kontenerów i pojemników.

   Usuń
  2. Tak tylko z domu jednorodzinnego podrzucaja pod bloki do pojemników sam widziałem na własne oczy i nawet do koszy nad wodą na bolwerku przyjechał szczun samochodem kombi i w reklamoakach wyzucal kości ze sklepu a sklep mieli na osiedlu fatlandach i my za nich mamy płacić
   Usuń
 12. Co do gminy .Radziejów 18 zł o niesegregowanych ,pojemniki i worki za darmo na wsi w mieście są jeszcze inne stawki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Brawo głosujcie na Witczaka to śmieci będą po 20 złotych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczekanie dla samego szczekania. Merytoryki brak.

   Usuń
  2. To może Witczaka też przesegregujmy?
   za rok będzie świetna okazja, tylko trzeba 4 litery ruszyć i pójść na wybory.

   Usuń
  3. Typowa arogancja władzy.

   Usuń
 14. Ciekawi mnie, że skoro podwyzki wyliczono na podstawie rzetelnych danych, to dlaczego mimo wszystko tak łatwo odpuszczono 50 gr. Z czego zrezygnowano, albo kto nas wkręca? 2,5 zł od mieszkańca co miesiąc to prawie 600 tys. zł w roku. Sporo. A te 50 gr mniej to ok. 120 tys. zł. Czyli lekko licząc 2-3 etaty dla znajomków. Przed wyborami to wielka strata. Ile w końcu kosztuje ten system?

  OdpowiedzUsuń
 15. Podwyżka za wywóz śmieci to rabunek w biały dzień. Pewnie brakuje kasy na podwyżki diet radnych i pensji włodarza. Ludzie, trzeba protestować! Nie dajmy się grabić1

  OdpowiedzUsuń
 16. Za PRL-u , gdy byłem dzieciakiem, oddając butelki do sklepu dostałem pieniążki , można było sprzedać makulaturę i też się zarobiło . Teraz mamy lepiej . Trzeba segregować śmieci , myć szkło , kupować kolorowe worki i za posegregowane , umyte i spakowane śmieci płacić coraz większą kasę .Coś nie jest chyba nie tak , a może ja jestem zacofany?

  OdpowiedzUsuń