O Brunonie Pieczka wiemy więcej-MojaKruszwica.plDo naszej redakcji napisała Pani Grażyna Jasińska z Gorzowa Wielkopolskiego. Dzięki informacjom opublikowanym na stronie internetowej Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego poinformowała o swoim dziadku Brunonie Pieczka,  którego dotychczasowy życiorys był dostępny w "skąpej" wersji.-Przypadkiem odkryłam ciekawą notkę dotyczącą mojego dziadka Brunona Pieczki, który długie lata mieszkał w Kruszwicy. Pochodziła też stamtąd cała rodzina ze strony mamy. Rodzina w większości już w lepszym świecie niestety. Na stronie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego jest skromna notka - pisze Pani Grażyna.

Brunon Pieczka od 1937 roku był członkiem Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Gimnastycznego
"Sokół Nadgoplański" w Kruszwicy. Zainteresowane uzupełnieniem biografii swoich przodków mogą pisać na adres mailowy Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego- nthkruszwica2014@interia.pl lub za pośrednictwem naszej redakcji.

- Nie znałam tego faktu ale wiem, że dziadek urodził się 18 października 1897 roku w Bydgoszczy. Zmarł w Gorzowie Wlkp. dnia 04.01.1986 roku. Ożenił się z Władysławą Szablewską urodzoną w Kruszwicy. Zawodowo pracował w kruszwickiej cukrowni. Po przyjeździe do Gorzowa w gorzowskiej elektrowni.  To chyba najistotniejsze fakty z życia dziadka. Szkoły ukończył na emigracji w Dortmundzie (gimnazjum i Szkoła Budowy Maszyn). Brał udział w I-ej wojnie światowej ale Polska wtedy nie istniała i dziadkowi przyszło walczyć w pruskiej armii. Został nawet postrzelony. Jeśli uznają Państwo za stosowne - można uzupełnić biografię dziadka. W załączeniu fotka - stara z Kruszwicy jeszcze.  Bardzo ciepło go wspominam a on z kolei do końca życia wspominał Kruszwicę i Gopło. Oczywiście odwiedziłam rodzinne strony. Kruszwica mnie urzekła. Moja rodzina mieszka tam do dziś - dodaje Pani Grażyna.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

1 komentarze:

  1. Dziękuję pięknie za ten artykuł nt. dziadka. Pozdrawiam serdecznie. Grażyna Jasińska z Gorzowa Wlkp.

    OdpowiedzUsuń