III Marsz Patriotyczny Kruszwica-Łagiewniki. Pamiętaliśmy o zamordowanych mieszkańcach Kruszwicy i okolic-MojaKruszwica.plDo Łagiewnik ruszyli uczestnicy tegorocznego Marszu Patriotycznego. Tym razem uroczystość odbyła się pod hasłem: "Pamięć o przeszłości, fundamentem naszej tożsamości".

Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe uroczystość Mszy świętej została przeniesiona do kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy. Eucharystię odprawili wikariusze obu kruszwickich parafii Maciej Jasiński oraz Łukasz Twaróżek. Następnie uczestnicy przemaszerowali do Łagiewnik, gdzie znajduje się miejsce pamięci.

24 września żołnierze niemieccy dokonali egzekucji na 36 ledwo żywych i zmaltretowanych mężczyznach. W obecności burmistrza niemieckiego oraz ważnych mieszkańców niemieckich odczytano wyrok na Polakach. Świadkowie tamtych wydarzeń, grabarze rozpoznali m.in. Jaworskiego i Grojnowskiego z Kruszwicy oraz Soińskiego z Lachmirowic-przekazuje zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Chcesz wiedzieć więcej o Zbrodni Łagiewnickiej? Kliknij tutaj.

Tym razem Marsz Patriotyczny odbył się pod hasłem "Pamięć o przeszłości, fundamentem naszej tożsamości". Organizatorzy nawiązali w ten sposób do słów Jana Pawła II.

Tradycyjnie zatrzymaliśmy się również przy dawnym obozie niemieckim gdzie odczytaliśmy słowa papieża Jana Pawła II dotyczące pojęcia patriotyzmu i nie mylenia go z nacjonalistycznym i egoistycznym myśleniem o własnym narodzie-przekazuje stowarzyszenie.

Na miejscu pamięci w Łagiewnikach przypomniano relację okrutnej zbrodni. Stowarzyszenie poinformowało również o nowych informacjach i ustaleniach, jakie udało się uzyskać na temat łagiewnickiej zbrodni. W uroczystościach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, delegacje placówek, przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy.

Organizatorem głównym wydarzenia było Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. Współorganizatorami parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy oraz parafia ap.św. Piotra i Pawła w Kruszwicy. Patronat medialny nad imprezą pełnił portal www.mojakruszwica.pl, www.mojeino.pl oraz www.kurierkruszwicki.pl.

Fot. Michał Sobczak

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz