Ciekawa wycieczka Caritas [RELACJA]-MojaKruszwica.pl


Na ciekawą wycieczkę wyjechała przy końcu września,  40 osobowa grupa  uczestników zajęć w Domu Aniołów Stróżów Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. 


Tym razem zwiedzano ważne miejsca leżące na terenie Kujaw Wschodnich. W Kłóbce, uczestnicy wycieczki zwiedzali park etnograficzny, z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. 

W Muzeum Etnograficznym we Włocławku można było zobaczyć jak wyglądała wieś kujawska, przełomu XIX i XX w. w działach: rolnictwa, hodowli i rybołówstwa.

Niezwykłym przeżyciem była wizyta w Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Prezentowano tam m.in. dzieła sztuki artystów związanych z Włocławkiem: Stanisława Zagajewskiego (1927-2008) i Wacława Bębrowskiego (1865-1945).  Stanisław Zagajewski to jeden z najbardziej znanych polskich artystów z kręgu „l’art. brut” , jego rzeźby ceramiczne, szczególnie „ołtarze” robią wielkie wrażenie. Równie interesująca jest kolekcja rzeźb, obrazów i szkiców Wacława Bębrowskiego.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili też Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie i oglądali prace związanego z tym miastem artysty: teoretyka architektury, pedagoga, rysownika i malarza. 
   
Końcowym etapem wycieczki była wizyta w Sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw w Ostrowąsie. Podziwiano XVII w. ,  cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem znajdujący się w głównym ołtarzu kościoła i jego replikę znajdującą się na tafli pobliskiego jeziora. Atrakcją są też stacje modlitwy różańcowej składające się z 20 monumentalnych figur. 

Kierownik placówki, Piotr Olubiński stwierdził, że „wycieczka była ważnym wydarzeniem dla ponownego odkrycia przez mieszkańców Kruszwicy sztuki ludowej i dorobku artystycznego Kujaw Wschodnich i Ziemi Dobrzyńskiej”. (DAS)Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

2 komentarze:

  1. O ile mnie pamięć nie myli to w Domu Aniołów Stróżów miano zajmować się dziećmi i młodzieżą (takimi "aniołami")a na załączonych fotografiach to ja raczej widzę całą armię wiekowych "stróżów" i zaledwie cztery "aniołki" przypięte raczej jako dekoracja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak tak a dzieci i mlodziez w domu przed komputerem albo blakaja sie po osiedlu a pozniej sie mowi ze brak wychowania jak tylko starsza "mlodzieza"sie zajmuja no bo im brak rozrywki

    OdpowiedzUsuń