78 rocznica wybuchu II Wojny Światowej: W kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy odbędzie się Msza świętaMsza święta w intencji Ojczyzny odbędzie się o godzinie 17:00 w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy. Kruszwiczanie będą modlić się za ofiary II Wojny Światowej.


Tragiczne dla m.in. Polski wydarzenia rozpoczęły się wczesnym rankiem 1 września 1939 roku. III Rzesza w porozumieniu ze Związkiem Radzieckim uderzyła o godzinie 4:45  na Wojskową Składnicę Tranzytową na półwyspie Westerplatte. Do ataku na Polskę 17 września przyłączył się także Związek Radziecki.

Ziemia kruszwicka w ręce Niemców trafiła 9 września 1939 roku. W nocy z 6 na 7 miasto opuściły ostatnie wojska polskie, wysadzając przy okazji dwa mosty na Gople. Oprócz wojska z Kruszwicy wyjechały miejscowe urzędy oraz część ludności polskiej. 12 września do miasta przybyły oddziały SS i SA, a w ich szeregach można było zobaczyć Niemców, którzy przed wrześniem 1939 roku uciekli do Gdańska lub na tereny III Rzeszy.

- Z przybyciem wojsk niemieckich wiąże się powstanie miejscowych urzędów niemieckich. Pierwszym burmistrzem Kruszwicy został Ortwig, który przed wojną był głównym księgowym w Kobylnikach. Od 26 II 1940 r. do 31 VIII 1942 r. burmistrzem był Andrae, którego pomocnikiem był SS-Sturmfuhrer Heinz Richter - pisze Bartłomiej Grabowski z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Lista zbrodni niemieckich na ziemi nadgoplańskiej jest bardzo długa. Niemcy palili każdy symbol polskości w Kruszwicy. Rozwiązali stowarzyszenia, konfiskowali sztandary i odznaki. Zniszczeniu uległy krzyże i polskie nagrobki na cmentarzach. Świadectwem niemieckiego bestialstwa są zbiorowe mogiły, obecnie miejsca pamięci w Łagiewnikach i Rożniatach gdzie dokonano masowego mordu na mieszkańcach Kruszwicy i okolic.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

1 komentarze:

  1. "12 września do miasta przybyły oddziały SS i SA, a w ich szeregach można było zobaczyć Niemców, którzy przed wrześniem 1939 roku uciekli do Gdańska lub na tereny III Rzeszy"

    Dlaczego Niemcy uciekli? Proszę o więcej informacji.

    OdpowiedzUsuń