Jest okazja do skorzystania z bezpłatnych szczepień profilaktycznychJak informuje gmina Kruszwica, przystąpiono do realizacji zadania związanego z profilaktyką zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciw pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim.


Program skierowany jest do dzieci urodzonych w roku 2014 i 2015 będących w wieku od 24 do 36
miesiąca. Warunkiem możliwości skorzystania z bezpłatnych szczepień jest fakt nie korzystania wcześniej z żadnej dawki szczepionki przeciwko wskazanym wyżej zakażeniom.

- Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Często osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołując objawów choroby u zdrowych dzieci (tzw. nosicielstwo, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola). Nosiciele mogą jednak stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych na zachorowanie, a w pewnych  sytuacjach także sami chorują - podaje Urząd Miejski w Kruszwicy.

Realizatorem programu w gminie Kruszwica jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Twoje Zdrowie" oraz Grupowa Praktyka Lekarza Rodzinnego "Nasz Lekarz". Z darmowych szczepień może skorzystać 100 dzieci. Projekt finansowany jest z budżetu Gminy Kruszwica oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.Akcja zakończy się w połowie grudnia bieżącego roku.

Pneumokoki zwykle wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych, a także mogą spowodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne tj.sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, stawów oraz inne zakażenia.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz