„Kazik” w trójce najlepszych szkół w Polsce kształcących mundurowych [GALERIA]


W dniach od 29.05.2017 r. do 02.06.2017 r. uczniowie klas mundurowych odbyli szkolenie poligonowe zorganizowane przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Szkoła jest uczelnią akademicką o ugruntowanej pozycji w wojskowym i cywilnym systemie szkolnictwa wyższego. 


Do uczestnictwa w obozie zakwalifikowanych zostało 9 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe, w tym również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy. 

Biorąc pod uwagę fakt, że kolejne szkoły podejmują decyzje o prowadzeniu klas mundurowych, w związku z czym konkurencja rośnie, jest to dla nas ogromne wyróżnienie. W sześcioletniej tradycji prowadzenia klas mundurowych w naszej szkole, uczestniczyliśmy w każdym szkoleniu poligonowym organizowanym przez WSOWL.

Obóz odbywał się na terenie Ośrodka Szkolenia Jeździeckiego Raków. Po dotarciu na miejsce, pierwszym zadaniem uczniów zleconym im przez ich nowych przełożonych, czyli podchorążych szkoły oficerskiej, było rozbicie namiotów wojskowych oraz przygotowanie miejsc do noclegu. Nie było to zadanie łatwe, tym bardziej, że warunki pogodowe takie jak wysoka temperatura i ulewne deszcze utrudniały pracę. 

Po przygotowaniu obozowiska nadszedł czas na przypomnienie wiedzy teoretycznej z zakresu stopni wojskowych, musztry, podstaw terenoznawstwa, pierwszej pomocy czy taktyki. Kolejnym wyzwaniem dla mundurowych był bieg na orientację. Przy pomocy mapy i wskazówek udzielanych w punktach rozmieszczonych na trasie, kadeci przemierzyli odległość około 10 km. 

Trzeci dzień rozpoczął się alarmem o godz. 4. nad ranem. Po szybkiej zbiórce uczniowie udali się do lasu na zajęcia z taktyki, w trakcie których musieli zorganizować m.in. miejsce do noclegu na najbliższą noc. Wieczorem wyposażeni w śpiwory, karimaty i inne niezbędne rzeczy udali się na spoczynek do lasu. Po chłodnej nocy spędzonej  poza obozowiskiem przyszedł czas na rozgrzewkę. Dowództwo wraz z podchorążymi przygotowało sprawdzian umiejętności sportowych oraz wiedzy wojskowej.  

W pierwszej konkurencji – przeciąganiu liny uczniowie „Kazika” (Bartosz Kubś, Sebastian Lewandowski, Mateusz Brzeziński, Filip Kaźmierski, Filip Kwiatkowski, Mikołaj Kaźmierski) okazali się niepokonani. Zwyciężyli pojedynki nie tylko ze wszystkimi szkołami ale również konkurencję dodatkową w postaci rywalizacji z drużyną podchorążych. 

Dalej sprawdzano wiedzę wojskową, znajomość stopni wojskowych oraz wiedzę z terenoznawstwa. Na wyróżnienie zasłużył Arkadiusz Derenda z klasy II LO, który wymienił bezbłędnie wszystkie stopnie w najkrótszym czasie. 

Wszystkie zadania wykonywane przez uczniów w trakcie szkolenia były ocenianie przez podchorążych a ich wyniki podsumowane w klasyfikacji generalnej. Ogłoszenie jej rezultatów odbyło się podczas uroczystego rozprowadzenia. Możemy poszczycić się ogromnym sukcesem, ponieważ mundurowi z „Kazika” zajęli trzecie miejsce a różnica w wynikach między szkołami z pierwszej trójki była niewielka, liczona w dziesiętnych punktów. Wyróżnienie dla najlepszego kadeta oraz nagrodę otrzymał Mateusz Marczak z klasy I LO.

Opiekunami uczniów byli nauczyciele klas mundurowych p. Justyna Dębska oraz p. Jerzy Ćwikła. 
Przygotowanie całego szkolenia nie byłoby możliwe bez ciężkiej pracy jego organizatorów: ppłk. Wojciecha Czerechowskiego – szefa Wydziału Wychowawczego WSOWL, mjr. Grzegorza Krzywieckiego i st. chor. sztab. Wiesława Borsuka. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za pomoc i opiekę roztoczoną nad nami podczas szkolenia. 

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Inowrocławiu oraz panu Grzegorzowi Arentowi – właścicielowi firmy NKA Kruszwica za wsparcie w organizacji transportu na miejsce obozu. 

Tekst przygotowała Justyna DębskaShare on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz