Dziś Boże Ciało. Ulicami miasta przejdzie procesjaTradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon. To właśnie jej objawić miał się Jezus i polecić, aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta, które pozwoli czcić jego Ciało i Krew.


Pod wpływem świętej, uroczystość w diecezji Liege ustanowił biskup Robert z Thourotte. Święto szybko zyskało na znaczeniu. W 1252 rozszerzyło się na całe ówczesne państwa niemieckie. 

W Polsce uroczystość po raz pierwszy wprowadzono w 1320 biskup Nankier w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Podczas święta katolicy wspominają  Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Uroczystości w Kruszwicy obejmą Mszę święte o godzinie 10.30 i 18.00. Msza o godzinie 10:30 rozpocznie się w drzwiach kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy. Następnie procesja  w drodze do kolegiaty, zatrzyma się przy 4 ołtarzach.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz