Dziś kruszwiczanie świętują rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja3 maja przypadła kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Kruszwickie uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych.


 W uroczystościach związanych z rocznicą Konstytucji 3 Maja wzięli udział Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, radni Rady Miejskiej w Kruszwicy oraz mieszkańcy. 

Po Mszy Świętej w Kolegiacie wystąpiła również sekcja artystyczna Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit".Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to ważne dla Polaków święto. 226 lata temu celem ustawy rządowej było ratowanie Rzeczypospolitej (pozbawionej już części terytorium). 

 Jak pisał prof. Piotr Ugniewski w artykule "Jak uchwalono Konstytucję 3 Maja": „Ustawa Rządowa (...) była przedmiotem podziwu światłych środowisk europejskich jako druga ustawa tego rodzaju na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, uchwalonej w roku 1787. Mimo jej unicestwienia pozostawiła ważne przesłanie dla Polaków na przyszłość, jak osiągać bez przemocy porozumienie w podstawowych dla dobra publicznego sprawach”.


W Bydgoszczy odbyły się uroczystości wojewódzkie upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. 


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kruszwicy

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz