Dziś św. Floriana. Prymas Polski odprawił Mszę Świętą w kościele św. Teresy [ZDJĘCIA]


W kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy odprawiona została Msza święta z okazji święta patrona strażaków. W uroczystościach uczestniczyli strażacy jednostek z gminy Kruszwicy oraz okolic.

Mszę Świętą odprawił Prymas Polski ks. arcybiskup Wojciech Polak. Od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest,jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 

Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy. W sferze chrześcijańskiej opiera się na katolickim wspomnieniu Świętego Floriana, męczennika z IV wieku.

Według tradycji św. Floriana miał ująć się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. Poniósł ją 4 maja 304 roku w nurtach  Enns (Anizy), na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch).

Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników laterańskich według reguły św. Augustyna. W roku 1184 biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.

W  tym  roku  kruszwiccy  strażacy  obchodzić  będą  120  rocznicę  założenia  ich  formacji.  Jest  to  jednostka  wyróżniająca  się  w  wielu  płaszczyznach  życia  społecznego  i  lokalnego.  W  ostatnich  latach  strażacy  z  Kruszwicy  wyjeżdżają  do  akcji  ponad  250  razy  w  roku,  co jest  najwyższym  wynikiem  w  naszym  województwie.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz