Wymiana międzynarodowa w województwie: Setka muzułmanów odwiedziła Kujawy
Europejskie Centrum Wymiany Kulturowej zaprosiło do Polski przedstawicieli społeczności muzułmańskiej. Obcokrajowcy odwiedzili inowrocławskie Solanki oraz legendarną Kruszwicę. Fot. Przemysław Bohonos

Działania związane z wymianą kulturową prowadzone są od czerwca ubiegłego roku. Zaproszone do projektu osoby odwiedzają poszczególne kraje, by brać udział w międzynarodowym projekcie wymiany kulturowej.

- Wymiany te zapoczątkowano trzy lata temu na terenie Szwajcarii. Projekt realizowano  następnie w Lichtenstein, Austrii i Niemczech. Teraz okazję skorzystać z niego ma także Polska - informuje Gabriela Nowicka szefowa polskiego oddziału ECWK.

Obecność muzułmanów ma doprowadzić do wymiany międzykulturowej. Obcokrajowcy biorą udział w bogatym programie zajęć i warsztatów dotyczących komunikacji społecznej, zwalczania dyskryminacji oraz poznania praw obywatelskich.

- Wszyscy ludzie są równi i niosą ze sobą piękno kulturowe, którym należy się podzielić z innymi. Osobiście uważam, że takie spotkania jak te które udało się nam właśnie zrealizować niosą ze sobą nadzieje na społeczeństwo, które zacznie się uzupełniać - dodaje rozmówca.

ECWK zapewnił muzułmanom wycieczkę m.in. do Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia i Włocławka. Po drodze udało się także odwiedzić Kruszwicę. Legendarną stolicę zwiedzano w godzinach południowych.

- Na miejscu odbyliśmy rytualny salat będący obowiązkiem modlitewnym każdego muzułmanina. Mogę tylko powiedzieć, że piękno Kruszwicy przypadło do gustu gościom. Wielu z nich podkreśla, że wybrałoby tą miejscowość gdyby doszło do przymusowej lokacji ich społeczności - dowiadujemy się w ECWK.

Program potrwa do czerwca bieżącego roku. Analiza z wycieczki na Kujawach zostanie przedstawiona opinii publicznej z końcem kwietnia.

Zaniepokojonych uspokajamy materiał jest żartem na 1 kwietnia :)

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz