Wielka Sobota w kruszwickich kościołach [FOTO]Trwa przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Dziś udajemy się do kościołów aby poświęcić przygotowane na wielkanocny stół pokarmy.


W Kościele rzymskokatolickim Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy.


Wielka Sobota jest także czasem żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. oraz okazją do skorzystania z sakramentu pokuty. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny.


Podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz w odróżnieniu od niego nie rozdaje się też eucharystii. Komunię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz