Szrotówek kasztanowcowiaczek znów atakuje. Blisko setka drzew w Kruszwicy pod ochroną


Trwa leczenie kasztanowców na terenie nadgoplańskiej gminy. Tym razem pasami foliowymi oklejono 95 drzew.

Inwazja szrotówki kasztanowcowiaczka na terenie całej Polski może wyrządzić poważne straty wśród kasztanowców białych. W Kruszwicy od kilku dni widać walkę ze szkodnikiem.


Drzewa kasztanowca białego zabezpieczono w całej gminie. Podejmowane próby chronienia tego okazu odbywają się przy użyciu metod mechanicznych. Należy do nich grabienie liści i ich niszczenie (redukcja szkodnika do 30%), a także lepowanie pni.


Przyklejone pasy foliowe pokryte zostają klejem oraz feromonem samicy szrotówka. To do nich przykleja się wychodzące z ziemi i liści pokolenie owada. 

- Metoda okazała się być bardzo korzystna wśród kasztanowców w gminie Kruszwica. Trzeba przyznać,że drzewa uniknęły w ten sposób wyniszczającej choroby. W tym roku zabezpieczyliśmy dodatkowe pięć kasztanowców więcej w stosunku do ubiegłego roku - komentuje Jerzy Ostrowski z Referatu Rolnictwa i Środowiska przy kruszwickim urzędzie.


Największe chronione skupiska kasztanowca na terenie naszej gminy znajdują się w Rożniatach i Janowicach (kolejno 38 i 20 sztuk).  W mieście przoduje natomiast ul. Nadgoplańska gdzie tego typu drzew jest 15 sztuk.  Pod ochroną znalazło się także 9 sztuk na ul. Lipowej oraz po 4 sztuki na Kolegiackiej i Półwyspie Rzępowskim. Łącznie pasy przyklejono 95 drzewom w całej gminie.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz