W szkole świętowali urodziny Ludolfiny [GALERIA]W Zespole Szkół Samorządowych nr 1 świętowano urodziny Ludolfiny. Znana z lekcji matematyki liczba Pi doczekała się swojego święta.

W Gimnazjum nr 1 zorganizowano urodziny liczby Pi. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy wychowawcy Ilony Dybicz oraz klasy II a.  Akcja wpisuje się w Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.


- Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14- czyli zaokrąglenie liczy Pi  do dwóch miejsc po przecinku.  Z okazji tego święta uczniowie kl. II a wraz z wychowawcą zorganizowali szereg konkursów i przypomnieli kilkanaście niezwykłych historii, związanych z Pi, którą wielu śmiało zwie królową liczb - przekazuje Ilona Dybicz.


Nazwa Ludolfina pochodzi od imienia holenderskiego matematyka, który w 1610 roku obliczył wartość liczby Pi do 35 miejsc po przecinku. Zapis ten wyryto nawet na jego nagrobku. Za patrona dnia liczby Pi uznaje się najczęściej Alberta Einsteina lub naszego matematyka Wacława Sierpińskiego. Obaj uczeni urodzili się właśnie 14 marca.


- A kto dostał Nagrodę Nobla za Pi? Oczywiście Wisława Szymborska, która wysławia Pi w jednym z wierszy z tomu „ Wielka Liczba”. W dzień liczby Pi uczniowie klas szóstych SP nr 1 oraz  wszystkich klas Gimnazjum nr 1 nie tylko wysłuchali ciekawostek na temat tej liczby ale także usłyszeli wykonanie wiersza Wiesławy Szymborskiej w wersji muzycznej na melodię znanej piosenki „ Przez Twe Oczy Zielone”. Wykonanie to zebrało wielkie brawa publiczności. Uczniowie usłyszeli też wiersze o liczbie Pi w wykonaniu Justyny Molendy, Dawida Węclewskiego oraz Emilki Szkudlarek, która swój wiersz powiedziała po włosku - informuje rozmówca.W dzień Ludolfiny został przeprowadzony konkurs na zapamiętanie  największej ilości cyfr po przecinku składających się na liczbę Pi. Mistrzem okazała się Patrycja Klamecka z kl. II b, która zapamiętała 216 cyfr. II miejsce zdobyła Aleksandra Dybicz z kl. III- 150 cyfr, a III miejsce wywalczyła Laura Rodzeń z kl. VI- 129 cyfr. Nad przebiegiem tego konkursu czuwał Adam Kowalczyk i Honorata Barglik.


- Największe emocje wywołała konkurencja nazwana Rekordem Guinnessa „ Wąż Pi”. Każda klasa zapisywała cyfry liczby Pi na kartkach A4 a potem je sklejała. W czasie 15 minut wyszedł gigantyczny „ Wąż Pi” o długości 125m7cm. Na zakończenie święta Ludolfiny wręczono nagrody w konkurencje na plakat o liczbie Pi. I miejsce wywalczyli uczniowie kl. VI c: Wiktoria Ćwierz, Igor Jurkiewicz, Karina Tomaszewska i Oliwia Michalak, II miejsce : Natalia Gałęzewska kl. III a, III miejsce ex æquo zdobyły cztery plakaty. Wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców SP nr 1 i Gimnazjum nr 1 oraz Urząd Miejski w Kruszwicy - dodaje Ilona Dybicz.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz