W Kruszwicy powstanie mural nawiązujący do popularnej legendy
Na budynku przy ulicy Zamkowej 16  powstanie mural. Grafika inowrocławskiego artysty Marcina Fołdy  ma upiększyć Kruszwicę już w tym roku.


Ten rodzaj malatury ma powstać nieopodal Mysiej Wieży. Artystycznie wykonany projekt ma nawiązywać do legendy najbardziej kojarzonej z Kruszwicą.

Zależało nam na malowidle, które będzie upiększać i promować miasto. Dlatego też pierwszy z kilku murali, które mamy w planie stworzyć w przestrzeni miejskiej, powstanie na budynku w pobliżu Mysiej Wieży, przy drodze krajowej. - wyjaśnia Bartosz Krajniak, wiceburmistrz Kruszwicy oraz pomysłodawca utworzenia muralu.

Marcin Fołda urodził się w Inowrocławiu. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych w pracowni Mieczysława Ziomka. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką, rzeźbą, fotografią architekturą wnętrz. Prowadzi Autorską Pracownię Plastyczną.

Urzędnicy wspólnie z wykonawcą i panem Januszem Owczarkiem, który doradzał pod kątem historycznym, zaprojektowali ogromny mural o powierzchni ok. 120 m2. Swoją tematyką będzie on nawiązywał do legendy o Popielu.

- Ponieważ budynek leży w ścisłej strefie konserwatorskiej do wykonania muralu niezbędna była decyzja i akceptacja projektu przez Wojewódzkiego Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Zabytków. Początkowo projekt zakładał inną kolorystykę, niestety żeby otrzymać zgodę konserwatora musieliśmy zastosować kolory monochromatyczne – mówi Joanna Dzikowska

Pod uwagę branych było kilka lokalizacji. Jednakże została podjęta decyzja, że pierwszy z murali powstanie na ścianie budynku przy ul. Zamkowej 16. Jest ona bardzo dobrze widoczna, poza tym budynek jest w trwałym zarządzie Gminy Kruszwica i nie ma problemów z uzyskaniem zgody właściciela.

Ponadto, pod koniec zeszłego roku odbyło się spotkanie z właścicielem kamienicy przy ul. Zamkowej 6 (chodzi o ścianę, na której jest stara reklama winiarni) odnośnie wydzierżawienia tej powierzchni pod kolejny mural, który mamy nadzieję powstanie w 2018 roku.

źródło:UM KruszwicaShare on Google Plus

About Przemysław Bohonos

1 komentarze:

  1. Mural to fajna rzecz i dobry pomysł,ale na takiej zaniedbane na zewnątrz kamienicy??

    OdpowiedzUsuń