W kruszwickim kinie zaprezentowano film "Makabryczna Noc"


Tym razem dla dorosłych mieszkańców oraz wszystkich zainteresowanych zorganizowano projekcję filmową "Makabrycznej Nocy". Film opowiada o wydarzeniach z października 1939 roku.

Ponad 14 miesięcy powstawała produkcja filmowa Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Film opowiadający o dramatycznych wydarzeniach z października 1939 roku swoją premierę miał ponad pół roku temu w inowrocławskim kinie. Teraz film można oglądać na przygotowanych do tego projekcjach filmowych.

W gminie Kruszwica film można było zobaczyć w Polanowicach oraz budynku Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit" w Kruszwicy. Od rana z produkcją mogli zapoznać się uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich.  O godzinie 17:00 na seans mogli przyjść wszyscy zainteresowani.

Słowo wstępne na temat realizacji filmu wygłosił Józef Siej. O historii wybuchu wojny opowiedział Bartłomiej Grabowski, zaś o roli w filmie Przemysław Bohonos, który wcielił się w postać Władysława Ciesielskiego.

Film zawiera losy bohaterów z naszej gminy. Śmierć w więzieniu poniósł Jan Gierke oraz Władysław Kaszak. Obecnie Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne próbuje ustalić więcej informacji na Ignacego Trawki z Rożniat. Mężczyzna miał cudem przetrwać "Makabryczną Noc".

Film będzie można wkrótce obejrzeć na kanale YouTube. Organizatorami dzisiejszego spotkania byli Gmina Kruszwica oraz Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz