Osiedle Robotnicze, Lipowa oraz Kasprowicza. Zobacz co się zmieni [FOTO+VIDEO]

Od poniedziałku miały miejsce spotkania mieszkańców osiedli z przedstawicielami samorządu i urzędnikami. Podczas zebrań omawiano tematy bieżące oraz dyskutowano na temat planowanych inwestycji w starej części miasta oraz Osiedlu Zagople. Spore zmiany szykują się na ulicy Kasprowicza oraz Lipowej.

Spotkania z mieszkańcami osiedli mają charakter cyklicznych zebrań, których celem jest omówienie spraw bieżących w jednostkach pomocniczych samorządu. Tym razem tzw. zebrania miejskie rozpoczęły się 6 marca, a zakończyły w trzy dni później.

Spotkanie zorganizowano w budynku Rady Miejskiej

W starej części miasta spore zmiany szykują się jednak na Kasprowicza, Osiedlu Robotniczym i  Lipowej. Obszar czekają trzy duże inwestycje, które poważnie zmienią krajobraz tego miejsca.

- Inwestycje, jakie przewidujemy, możemy zamknąć w trzech zadaniach. Każde z nich ma szansę odnowić ten obszar i nadać im nowy, lepszy wizerunek-mówił podczas spotkania z mieszkańcami burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

Zmianom zostać ma poddany budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących. To efekt uzyskania przez samorząd dofinansowania zewnętrznego na realizację tego zadania.

- Budynek obecnego gimnazjum oraz liceum przejdzie inwestycję termomodernizacji. Budynek m.in. uzyska nowe pompy ciepła. Ta inwestycja poprawi wizerunek budynku, który od lat jest zniszczony. Na to zadanie uzyskaliśmy spore środki zewnętrzne-tłumaczy włodarz.

Zmiany mają objąć także zarośnięte od lat boisko na Osiedlu Robotniczym. W ubiegłych latach obszar ten czasem był wykorzystywany przez lokalne liceum. Samorząd ma w planach budowę kompleksów wypoczynkowych i rekreacyjnych w czterech miejscach miasta.

- Idąc ulicą Kasprowicza, widzimy teren zasadniczo "porzucony". Od lat zarasta i nie jest sukcesywnie wykorzystywany. Tymczasem przygotowujemy się do stworzenia w tym miejscu kompleksu wypoczynkowego, którego zadaniem będzie aktywizowanie zarówno dzieci, jak i seniorów. W kompleksie przewidujemy m.in. mini-boisko, siłownię zewnętrzną, miejsce do jazdy na rowerze oraz rolkach. W zasadzie jesteśmy gotowi do realizacji tego zadania-dodał.

O wycinkę drzew wnioskują niektórzy mieszkańcy Osiedla Nr 1

Trzecim najważniejszym, najbardziej kosztownym i zarazem najbardziej ingerującym w środowisko naturalne zadaniem ma być modernizacja kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz ulic Kasprowicza i Lipowej. Inwestycja wymaga jednak wycinki drzew, które w tym miejscu się znajdują.

- Naszym najważniejszym zadaniem będzie realizacja próśb mieszkańców o modernizację kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Przy dużych opadach tworzą się spore ilości deszczu, który wręcz zalewa piwnice bloków. Uciążliwe jest to zwłaszcza w miejscach, gdzie mamy kotłownie. Rozmawiałem w tej sprawie z niektórymi mieszkańcami. Jest to bardzo duże obciążenie, któremu jako samorząd chcemy podołać- komentuje burmistrz.

MojaKruszwica kanał YT


Jak udaje się nam dowiedzieć, projekt tych planów jest już gotowy. Nowe zadanie ma objąć obszar od ulicy Kasprowicza. Projektant ma także zamiar uregulować sprawę skrzyżowania z marketem LIDL. Dla osób, które korzystają ze stacji benzynowej, ma zostać udostępnione przejście dla pierwszych wraz z oświetleniem. Obok natomiast ma zostać zrealizowany kolejny etap ścieżki rowerowej prowadzącej do ronda w Kobylnikach.

Projekt inwestycji


- Niestety inwestycja wymaga wycinki drzew, aby spełnione zostały wszystkie przepisy prawne. Obecne przepisy mówią, że drzewa nie mogą rosnąć bliżej aniżeli pół metra od drogi. Część drzew jest chora, część zdrowa. Wierzę, że zadanie może być pewnego rodzaju szokiem dla mieszkańców, ale chciałbym propozycję usystematyzować. Kilkadziesiąt lat temu posadzono drzewa w różnych miejscach naszych ulic. Kiedy można było ingerować w ich wygląd i wielkość, nie robiono tego. Naturalnie, że drzewa rozrosły się i dziś dość często, o czym piszą do Urzędu Miejskiego mieszkańcy, stają się zagrożeniem. Tak jak to miało miejsce latem 2015 roku, gdy podczas burzy drzewo przewróciło się w stronę lokalnej firmy - tłumaczy burmistrz.

MojaKruszwica kanał YT

Samorządowcy twierdzą, że wycięte drzewa zastąpią nowymi nasadzeniami. Będą to jednak drzewa mniejsze np. katalpy oraz ozdobne wiśnie. Realizacja tej liczącej ponad 3 miliony złotych inwestycji zależy jednak też od decyzji mieszkańców.

- Projektant przewidział nowe nasadzenia. Nowych drzew posadzimy prawie dokładnie tyle, ile usuniemy. Obecne drzewa niszczą chodniki. Kilka miesięcy temu jedna z mieszkanek przewróciła się przez tego typu podniesioną kostkę. Nie muszę mówić, że tego typu sytuacja zmusza potem do płacenia odszkodowań. Musimy się dobrze zastanowić także ze środowiskiem mieszkańców czy chcemy realizować tego typu inwestycję. Nie bójmy się zmieniać lokalnej przestrzeni na bardziej estetyczną-zakończył burmistrz.

Rozmowy z wykonawcą inwestycji zaplanowano na 9 marca na godzinę 18:00 w kruszwickim liceum przy ulicy Kasprowicza. Mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z gotowymi projektami zadań oraz podjąć dyskusję w tej sprawie.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

3 komentarze:

 1. Co do zalewanej podczas deszczu ulicy Lipowej,to mam wspomnienie z lat późno 60-tych,gdy był dworzec kolejowy. Latem wracając do domu a było to po burzy ulica była tak zalana,że wszyscy podróżni byli zmuszeni ją przejść bez butów.
  Więc to jest problem zaniedbań od lat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najważniejsze że inwestycja ulic ruszyła a zalewanie ulicy było nie tylko w latach 60 ale prawie po każdej silnej ulewie.

  OdpowiedzUsuń
 3. No to ładnie 50 lat zalewnia i dopiero teraz to zauważono!!

  OdpowiedzUsuń