Helena Chmielecka ma szansę zostać upamiętniona w toruńskim sanktuariumOd ubiegłego roku trwają działania Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, których celem jest przyznanie tytułu "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" Helenie Chmieleckiej z Woli Wapowskiej. Kobieta przez dwa lata we własnym domu ukrywała żydowską dziewczynę, za co zapłaciła najwyższą cenę.

Stowarzyszenie przy okazji podjętych działań, historią Heleny Chmieleckiej zainteresowało sanktuarium pw. Maryi Gwiazdy Ewangelickiej i św. Jana Pawła II w Toruniu. 

- Historia Państwa Chmieleckich zostanie włączona do naszych zbiorów i upamiętniona na ścianie pamięci w Toruniu - infomują organizatorzy Kaplicy Pamięci.

Kaplica Pamięci znajduje się w sanktuarium pw. Maryi Gwiazdy Ewangelickiej i św. Jana Pawła II w Toruniu. Powstała z pragnienia oddania czci Polakom, którzy z narażeniem życia, własnego i rodziny, ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

Inicjatorem pomnika czci jest o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, natomiast koncepcja według której zbudowano Kaplicę Pamięci, należy do Andrzeja Ryczka – architekta i autora projektu świątyni.

 Do tej pory organizatorzy zebrali już kilka tysięcy osób, które w czasie wojny ratowały Żydów przed represjami i śmiercią, często narażając życie własne.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz