Gmina przypomina o zakazie wypalania łąk i nieużytkówCo roku wiosną pojawia się problem związany z wypalaniem łąk i nieużytków. Podkładany ogień wielokrotnie kończy się pożarem z którym muszą zmagać się strażacy. Fot. OSP

Jak podkreśla Urząd Miejski w Kruszwicy wypalanie traw jest niebezpieczne, bezcelowe oraz niezgodne z prawem. Działanie może spowodować pożar przy zmianie kierunku wiatru. 

W konsekwencji może dojść do zagrożenia ludzkiego życia, zdrowia i mienia.

- Za wypalanie traw grozi grzywna lub kara więzienia: Zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie przyrody i Ustawy o lasach sprawcy podpalenia grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł, ponadto trzeba liczyć się z koniecznością zapłaty za działanie strażaków. Jeśli natomiast dojdzie do pożaru zagrażającego życiu, zdrowiu lub mieniu ludzkiemu, może zapaść wyrok nawet do 10 lat więzienia- ostrzegają urzędnicy.

To nie wszystkie konsekwencje tego typu zachowań. Zgodnie z prawem rolnik, który doprowadza do takiej sytuacji utraci dopłaty rolnicze zgodnie z przepisami tzw. "Dobrej Kultury Rolnej". 

- Po stwierdzeniu, że rolnik ich nie przestrzega, bardzo prawdopodobne jest wstrzymanie lub zmniejszenie dopłat bezpośrednich dla jego gospodarstwa - przypomina gmina Kruszwica.

Warto pamiętać, że wypalana ziemia traci żyzność. Płomienie spowalniają asymilacje azotu, ponadto resztki roślin, które zgniją, tworzą warstwę urodzajnej próchnicy. W wyniku wypalania traw dochodzi także do wyginięcia pożytecznych zwierząt: 
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz