Dziś Europejski Dzień Sprawiedliwych. O ważny tytuł dla Heleny Chmieleckiej zabiega Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne
6 marca obchodzimy dzień pamięci osób, które sprzeciwiały się totalitaryzmowi i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. To właśnie im poświęcono Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. O uhonorowanie Heleny Chmieleckiej z Woli Wapowskiej zabiega wciąż Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych - 6 marca - ustanowiony został przez Parlament Europejski w 2012 roku. 

-Parlament Europejski podjął tę inicjatywę, by pojęcie +Sprawiedliwy wśród Narodów Świata+, odnoszące się do ludzi pomagającym Żydom w okresie Holokaustu, rozszerzyć na cały świat i na inne tego typu zjawiska, szczególnie o charakterze ludobójczym - powiedział PAP prezes Ośrodka Karta Zbigniew Gluza.

Twórcy idei uważają osoby "Sprawiedliwe" za takie, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych. Występowali w obronie godności oraz sprzeciwiali się zbrodniom totalitaryzmu.

- Staramy się aby pamięć o Helenie Chmieleckiej nigdy nie przestała trwać. Wciąż ponawiamy prośby i staramy się pozyskiwać dowody w sprawie Heleny Chmieleckiej z Woli Wapowskiej, która przez dwa lata we własnym domu ukrywała żydowską dziewczynę z Radziejowa. Chcielibyśmy aby i Ona została wspomnianym tytułem uhonorowana - przypomina zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Więcej o Helenie Chmieleckiej znajdziesz tutaj.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz