Zdobywca Gopła chce pokonać La Manche. Ma także wiele ambitnych pomysłów [VIDEO]Rafał Domeracki znany kruszwiczanom m.in. z pokonania Gopła szykuje sobie spore  wyzwanie. Inowrocławianin w czerwcu chce zdobyć m.in. Kanała La Manche.

Trenujący w lodowatej wodzie jeziora Gopła Rafał Domeracki ćwiczy przed kolejnym wyzwaniem pływackim. Tym razem czeka go zdobycie Kanału La Manche.

Przypomnijmy Rafał Domeracki ma na swoim koncie wiele sukcesów pływackich. Latem 2015 roku zdecydował się pokonać jezioro Gopło. Liczącą 30 kilometrów trasę pokonywał od wczesnych godzin porannych, a ukończył o godzinie 13:40. 
Teraz w zaplanowanych wyzwaniach jest przepłynięcie Kanału La Manche. Choć jak podkreśla jego aktualnym celem życiowym jest zdobycie Korony Oceanów, do której kanał należy.

- Wyzwanie wymaga wielu poświęceń. Trudno przewidzieć jak będą wyglądały warunki na Kanale La Manche. Stąd między innymi ćwiczenia na Gople w dość niskich temperaturach. Koszty pokonania kanału to 40 tysięcy złotych - mówi naszemu serwisowi Rafał Domeracki.

Korona Oceanów to pływacki odpowiednik Korony Ziemi. Jest to siedem najważniejszych przepraw w  pływaniu długodystansowym na całym świecie ( Kanał Tsugaru; Cieśnina Gibraltarska; Kanał Irlandzki Północny; Cieśnina Cooka; Kanał Molokai; Kanał La Manche; Kanał Catalina). Jeśli wierzyć statystykom, to do tej pory Koronę Ziemi zdobyło już 347 wspinaczy, Koronę Oceanów natomiast jedynie siedmiu pływaków. Pierwszy był Stephen Redmond z Irlandii, który „dołożył” ostatnią przeprawę 14 czerwca 2012 r. Pierwszą kobietą została Anna-Carin Nordin ze Szwecji. Pływak nie wyklucza, że w jego zainteresowaniu jest także tzw. zimowa Korona Oceanów.

- Pływając w takich warunkach poważnym zagrożeniem jest hipotermia. Niewątpliwie należy być bardzo ostrożnym w trakcie pokonywania poszczególnych wyzwań. Wyziębienie organizmu może doprowadzić do śmierci - dodaje Domeracki.

Projekt planowany jest na kolejne 4-5 lat. Jego koszty mogą wynieść blisko milion złotych.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz