W marcu będzie można obejrzeć film "Makabryczna Noc"


Po Polanowicach przyjdzie czas na kruszwicki "Ziemowit". To tam będzie można obejrzeć produkcję filmową Unisławskiego Towarzystwa Historycznego.


Film opowiadający o dramatycznych wydarzeniach z października 1939 roku będzie można obejrzeć w kruszwickim "Ziemowicie" już 2 marca o godzinie 17:00. Wydarzenia przedstawione w filmie są także jako masakra  więźniów z zakładu karnego w Inowrocławiu, dokonana przez Niemców w nocy z 22 na 23 października 1939 r.

 Z ręki pijanego landrata Otto Hirschfelda i jego kompanów zginęło wówczas 56 Polaków. Informacje o samosądzie po kilku dniach przedostały  się na Zachód i zostały wykorzystane przez aliancką propagandę, co zmusiło niemieckie władze do ukarania przynajmniej części sprawców.

19 października 1945 r., już po zakończeniu działań wojennych, dokonano ekshumacji ciał ofiar „krwawej niedzieli”. Do odkopywania szczątków ofiar zmuszono przetrzymywanych w inowrocławskim więzieniu volksdeutschów. Udało się zidentyfikować zaledwie 29 zwłok. Dwa dni później, z udziałem tłumnie zgromadzonej ludności, odbył się uroczysty  pogrzeb ofiar. Uroczystości rozpoczęły się na miejskim Rynku, później w manifestacyjnej procesji trumny przeniesiono na cmentarz parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu  i złożono w wydzielonej kwaterze. Na murze więzienia umieszczono pamiątkową tablicę

Otto Christian Hirschfeld zmarł w niejasnych okolicznościach w nazistowskim więzieniu. Hans Ulrich Jahnz niemal do końca wojny mieszkał w swym majątku w Palczynie, będąc postrachem polskiej ludności. W 1945 r. został schwytany i rozstrzelany przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Organizatorem filmowego pokazu jest gmina Kruszwica oraz Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz