Pilne: Uchwała w sprawie szkół przegłosowana. Wygaszane gimnazjum w Bachorcach włączone do Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa [VIDEO]
Kompromis wypracowany przez Komisję Oświaty i kruszwicki samorząd został przegłosowany na sesji Rady Miejskiej. Od tej poru wygaszane Gimnazjum nr 3 w Bachorcach i Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa utworzą jedną placówkę. Od głosu wstrzymał się jedynie Piotr Pułkownik.

Propozycja w sprawie połączenia wygaszanego gimnazjum w Bachorcach ze Szkołą Podstawową im. Wincentego Witosa w Woli Wapowskiej została przedstawiona pierwotnie podczas Komisji Oświaty w budynku Rady Miejskiej w Kruszwicy.

- Kompromis, jaki przygotowaliśmy, obejmuje pozostawienie jednej Szkoły Podstawowej im. Wicentego Witosa. Będą się w niej uczyć dzieci od klasy I do III. W Bachorcach w budynku gimnazjum naukę podejmą uczniowie klas od IV do VIII SP Wola Wapowska. To propozycja naszym zdaniem optymalna i komfortowa zarówno dla mieszkańców, jak i uczniów oraz nauczycieli-poinformował wówczas przewodniczący Komisji Oświaty Andrzej Michalak.

Podczas spotkania projekt propozycji został przyjęty przez przedstawicieli placówek w Bachorcach oraz Woli Wapowskiej. Nie wszystkim jednym pomysł przypadł do gustu. Na propozycję nie chcieli pierwotnie, zgodzić się nauczyciele z Woli Wapowskiej. Napisali w tej sprawie list m.in. do kuratorium oraz wojewody kujawsko-pomorskiego. Ostatecznie na propozycję kompromisową przystali, prosząc jedynie o stopniowe przenoszenia klas z Woli Wapowskiej do Bachorc.

- Liczymy, że burmistrz oraz radni wysłuchają prośby ze strony społeczności szkolnej, która dotyczy przełożenia w czasie podziału na dwa budynki naszej placówki. To znaczy, aby od września 2017 r. do Gimnazjum w Bachorcach przeszła obecna VI, a następnie we wrześniu 2018 roku kolejna szósta klasa, natomiast rok 2019 przyniósł satysfakcjonujące obie placówki rozwiązanie, przeniesienie oddziałów do szkoły w Bachorcach-informowała w ubiegły weekend jedna z nauczycielek. 

Okazuje się jednak, że tego typu szczegóły mają być dopiero omówione. Sama propozycja jest dopiero analizowana przez organ prowadzący.

Tymczasem na sesji Rady Miejskiej decyzja o połączeniu szkół już zapadła. Na sali obecni byli zarówno mieszkańcy Bachorc jak i Woli Wapowskiej. Od głosu w sprawie uchwały wstrzymał się jedynie radny Piotr Pułkownik. Głos w sprawie placówki zabrał natomiast sołtys Paprosa Henryk Fogt.

Henryk Fogt zabrał głos w sprawie szkoły w Woli Wapowskiej


Przegłosowana uchwała zapowiada włączenie Gimnazjum Nr 3 im. Jana Pawła II w Bachorcach do Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Wapowskiej. Proces połączenia ma się odbyć na określonych w uchwale warunkach. Należy do nich zapis dotyczący zakończenia działalności Gimnazjum Nr 3 w Bachorcach z dniem 31 sierpnia 2017 roku.

Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze klas dotychczasowego Gimnazjum Nr 3 im. Jana Pawła II w Bachorcach realizowane mają być w dotychczasowej siedzibie. Wprowadzona uchwała ustala również planowane granice obwodów publicznych ośmioletnich szkół podstawowych. W przypadku Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa obwód ma z dniem 1 września 2019 roku objąć Wolę Wapowską, Skotniki, Piaski, Papros, Wróble, Bachorce, Maszenice, Piecki, Gocanówko, Bródzki, Tarnowo, Głębokie oraz Zaborowo.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

3 komentarze:

  1. Zlikwidowac szkole w Woli przeciez tam jest slaby poziom nauczania i nauczyciele zajmuja sie na lekcjach swoimi prywatnymi sprawami

    OdpowiedzUsuń
  2. To wszystko pokłosie wielu lat bagatelizowania spraw braku pracy i perespektyw dla młodych ludzi. Zamiast budować nowe chodniki z kostki w gminie trzeba było szukać inwestorów aby zapchać dziurę po Winiarni i KZPT. Nie teraz, ale za 5 - 10 lat i tak do zamknięcia będzie 3/4 szkół w gminie i żadna partia tego nie uratuje. No chyba że będziecie te puste stoły i ławki próbować uczyć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zlikwidowac szkole w Woli przeciez tam jest slaby poziom nauczania i nauczyciele zajmuja sie na lekcjach swoimi prywatnymi sprawami.Powinna pozostać szkoła w Bachorcach z podległą mu szkołą we WOLi tak uważam chociaż decyzja już przecież zapadła.

    OdpowiedzUsuń