Pilne: Jest kompromis w sprawie szkoły w BachorcachNa Komisji Oświaty podjęto temat przyszłości placówki w Bachorcach. Posiedzenie rozpoczęło się o godzinie 12:00. Mieszkańcy propozycję radnych i burmistrza przyjęli.

Przypomnijmy planowane zmiany w edukacji, jakie zapadły w sejmie, zmusiły samorządy do zajęcia się tematem "wygaszenia" gimnazjów. Problem pojawił się w miejscowości Bachorce. Mieszkańcy nie chcieli bowiem zgodzić się na likwidację placówki, a w przedstawionej na sesji petycji prezentowali m.in. utworzenie osobnej szkoły podstawowej.

Komisja Oświaty zorganizowała spotkanie otwarte z mieszkańcami Bachorc, burmistrzem Kruszwicy i urzędnikami kruszwickiego magistratu. W budynku rady miejskiej przedstawiła propozycję, jaką udało się wypracować, aby osiągnąć kompromis w sprawie szkoły w Bachorcach.

- Kompromis, jaki przygotowaliśmy, obejmuje pozostawienie jednej Szkoły Podstawowej im. Wicentego Witosa. Będą się w niej uczyć dzieci od klasy I do III. W Bachorcach w budynku gimnazjum naukę podejmą uczniowie klas od IV do VIII SP Wola Wapowska. To propozycja naszym zdaniem optymalna i komfortowa zarówno dla mieszkańców, jak i uczniów oraz nauczycieli-poinformował przewodniczący Komisji Oświaty Andrzej Michalak.

Przedstawiciele kruszwickiego urzędu przedstawili także dane dotyczące nadgoplańskiej oświaty. Wynika z nich, że inna propozycja związana z utrzymaniem budynku w Bachorcach nie ma możliwości realizacji z przyczyn zarówno finansowych, jak i demograficznych. Ostatecznie na pomysł zgodzili się mieszkańcy, którzy pojawili się na komisji. Uwag nie mieli także dyrektorzy obu placówek.

- Obiecaliśmy razem z burmistrzem, że nie zamkniemy w tej kadencji żadnej szkoły. Ostatnie zamknięte placówki to szkoły w Popowie, Sukowach i Racicach (przekształcona w placówkę niepubliczną-przyp.red) w roku 2007 za byłego burmistrza. Jak Państwo pamiętacie wówczas tak ograniczonych możliwości, jak dziś nie było,a mimo tego ostatnią rzeczą jaką chcemy czynić to zamykać szkoły - podkreślił radny.

Podczas spotkania przytoczono także liczby związane z uzyskiwaną subwencję budżetową na oświatę. Z informacji przekazanych przez radnych Komisji Oświaty wynika, że na ten cel gmina Kruszwica przekazuje dodatkowo blisko osiem milionów złotych.

- Cieszę się, że Komisja Oświaty we współpracy z urzędnikami wypracowały optymalny i najbardziej odpowiedni plan działania. Bezpieczniejszą formą, zarówno finansowo, jak i pod względem uczniów. nauczycieli i samych mieszkańców jest podział Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Wapowskiej. Zachowujemy w ten sposób szkołę, salę i budynek. Cieszę się, że taki kompromis udało się osiągnąć - podkreślił burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak. Włodarza poparł Grzegorz Stanny, radny zarówno Woli Wapowskiej, jak i Bachorc.

Kompromis w sprawie Bachorc musi zostać przyjęty w formie uchwały na sesji Rady Miejskiej. Gotowa uchwała zostanie przesłana do kuratora oświaty. Opinię w tej sprawie będą musiały
przekazać także związki zawodowe nauczycieli.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz