Nie ma zgody na kompromis? Nauczyciele z Woli Wapowskiej nie zgadzają się na połączenie z BachorcamiDotarliśmy do treści listu napisanego przez nauczycieli z Woli Wapowskiej. Grono pedagogiczne nie chce zgodzić się na połączenie z placówką w Bachorcach.

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie komisji oświaty w budynku Rady Miejskiej. Podczas spotkania omówiono sprawy kompromisu, jaki miał spotkać Gimnazjum nr 3 w Bachorcach.

- Kompromis, jaki przygotowaliśmy, obejmuje pozostawienie jednej Szkoły Podstawowej im. Wicentego Witosa. Będą się w niej uczyć dzieci od klasy I do III. W Bachorcach w budynku gimnazjum naukę podejmą uczniowie klas od IV do VIII SP Wola Wapowska. To propozycja naszym zdaniem optymalna i komfortowa zarówno dla mieszkańców, jak i uczniów oraz nauczycieli-informował wówczas przewodniczący Komisji Oświaty Andrzej Michalak.

Wypracowany projekt był odpowiedzią na petycję mieszkańców z Bachorc, którzy na całkowitą
likwidację placówki nie dawali zgody. Choć na spotkaniu propozycja została zaakceptowana przez m.in. dyrektora Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa oraz radę rodziców z Woli Wapowskiej,  w kilka dni później grono pedagogiczne taką możliwość odrzuciło.

- Sprzeciwiamy się planowanym zmianom, które proponuje Komisja Oświaty z organem prowadzącym. Nie konsultowano pomysłu ze społecznością szkoły w Woli Wapowskiej. Zmiana ta ma polegać na przeniesieniu oddziałów IV-VIII do budynku wygaszanego gimnazjum w Bachorcach, oddalonego o ok. 6 km, a pozostawieniu w obecnym budynku tylko oddziałów 0-III - piszą w liście z 14 lutego nauczyciele.

List trafił do burmistrza Kruszwicy, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Wolnego Związku Zawodowego Solidarność Oświata w Bydgoszczy, NSZZ Solidarność, Kuratora Oświaty w Bydgoszczy, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz posłów na sejm Piotra Króla, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Anny Sobeckiej, Bartosza Kownackiego i Tomasza Latosa.

- Nie rozumiemy tego posunięcia z wielu powodów. Zastanawia nas próba utrzymania dwóch budynków w momencie, gdy wystarczy jeden. Postulujemy pozostawienie wszystkich dzieci z obecnego obwodu szkoły w dotychczasowym budynku w Woli Wapowskiej - czytamy dalej.

Nauczyciele w liście podkreślają, że placówka ma odpowiednie wymagania lokalowe mogące pomieścić nawet około 200 uczniów.

- W ostatnim czasie postawiono halę sportową, odnowiono wszystkie klasy i przestronne korytarze. Posiadamy również wyposażoną w nowoczesny sprzęt salę informatyczną, bibliotekę z multimedialnym centrum informacyjnym. Dodatkowo istnieje klasa wyposażona w sprzęt komputerowy w ramach Cyfrowej Szkoły. Większość klas posiada tablice multimedialne. Obok
szkoły znajduje się duże ogrodzone boisko szkolne i atestowany plac zabaw. Tymczasem planuje się docelowe przeniesienie klas IV- VIII do Bachorc-piszą nauczyciele.

Grono pedagogiczne uważa, że proponowane przez władze rozwiązanie, aby utrzymać budynek w Bachorcach „odbyłoby się kosztem uczniów".

- Naszym zdaniem, nie bierze się pod uwagę dzieci, które są zżyte z tym środowiskiem, z tą szkołą. Nie uwzględnia się również założeń reformy, której priorytetem jest spójność kształcenia i wychowania od klasy I do VIII, a także dbałość o harmonijny i prawidłowy rozwój dzieci. Liczy się tylko utrzymanie za wszelką cenę budynku Gimnazjum w Bachorcach-czytamy w liście.

Jak udało się nam dowiedzieć, w mijającym właśnie tygodniu doszło do dwóch spotkań nauczycieli i rodziców z przedstawicielami samorządu oraz urzędu miejskiego. Niestety o spotkaniach nie zostaliśmy poinformowani. Udało nam się za to skontaktować z jedną z nauczycielek placówki.

- Liczymy, ze burmistrz oraz radni  wysłuchają prośby ze strony społeczności szkolnej, która dotyczy przełożenia w czasie  podziału na dwa budynki naszej placówki. To znaczy,  aby od września 2017 r. do  Gimnazjum w Bachorcach przeszła obecna  VI, a następnie  we wrześniu 2018 roku kolejna szósta klasa, natomiast rok 2019 przyniósł satysfakcjonujące obie placówki rozwiązanie, przeniesienie kolejnych oddziałów do szkoły w Bachorcach - przekazuje rozmówca, który prosi o zachowanie anonimowości.

Jaką decyzję podejmie samorząd? Do tematu będziemy wracać.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

37 komentarze:

 1. skiej sama się wykluczy. Co ja mogę "Jaki właściciel taki CYRK"Tak bym nie przesadzał , szkoła w Woli Wapowskiej nie jest taka wspaniała jak ją opisuje "grono pedagogiczne" korytarze są przestronne, ale to lepiej dla ćwiczących uczni, ponieważ jest tzw: namiot do ćwiczeń ale nikt go nie ogrzewa wyposażenie jest, ale jest obsługiwane przez nauczycieli niemający pojęcia i wykształcenia informatycznego . Nauczyciele "kliku" to emeryci bez wiedzy użytecznej nie interesujący się stopniem wiedzy uczni tylko odbębnieniem tych paru godzin.Odległość 6 km do szkoły w Bachorcach to jest nic z odległością około 15km pokonywaną przez dzieci obecnie dojeżdżających do Woli Wapowskiej .Proponuję powrót do klas 0-8 w Bachorcach z pełnym obwodem z przed reformy gimnazjalnej. Po takim posunięciu szkoła w Woli Wapow

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tylko proponuję, żeby osoba wypowiadająca się na temat poziomu nauczania zapoznała się chociaż z zasadami ortografii i gramatyki. Zakładam, że nie był to uczeń szkoły w Woli Wapowskiej....

   Usuń
  2. Nauczyciel którym nazwaliście "emerytem" jest wykształcony,ma lata praktyki,mający podejście do ucznia i nie pozwalający sobie wejść na głowę takich powinno być więcej. Więc nie rozumiem opinii ludzi którzy się na tym nie znają.

   Usuń
 2. Szkoła ma służyć dzieciom a nie nauczycielom a w tym co napisano wyżej to chyba jest "troska" nauczycieli o własną wygodę a nie dzieci!!
  Nauczyciele zapomnieli już,że mają służyć wiedzą i wychowywać dzieci a nie myśleć tylko o swojej własnej wygodzie.Szkoła w Bachorcach powinna pozostać i służyć dzieciom, które są w tym wszystkim najważniejsze a nie wygodnictwo nauczycieli.

  OdpowiedzUsuń
 3. Żenujący poziom nauczycieli z Woli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro tak myślisz to moglas/es posłać dziecko do Kruszwicy A nie teraz wielce narzekasz .

   Usuń
  2. Myślę,że w tej wypowiedzi nie chodzi o poziom nauki.

   Usuń
 4. Nie jest prawdą, że nauczyciele Woli wapowskiej nie zgadzają się na połączenie ze szkołą w Bachorcach. Na zebraniu z panem burmistrzem rodzice i nauczyciele prosili o odsunięcie na dwa lata przenosin dzieci do szkoły w Bachorcach w trosce o integrację uczniów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. List sam sie napisal?

   Usuń
  2. "Na zebraniu z panem burmistrzem rodzice i nauczyciele prosili o odsunięcie na dwa lata przenosin dzieci do szkoły w Bachorcach w trosce o integrację uczniów."

   Tzn. że szkoła w Bachorcach ma być przez dwa lata utrzymywana w "gotowości bojowej" bo a nóż uczniowie w W.Wap. się zdezintegrują i wtedy bez problemu odpalimy tę w Bachorcach.
   Czy ci rodzice nie byli w stanie nic głupszego wymyślić?

   Usuń
  3. Nie sam.Dobrze że nauczyciele napisali ten list. I wcale nie piszą o sobie - chyba ktoś ma tu kłopoty z czytaniem.Bronicie swojej szkoły i my bronimy razem z nauczycielami naszej.Każdy z nas ma do tego prawo. Szkoda tylko że podajecie takie poniżające i uwłaczające godność osobistą argumenty.

   Usuń
  4. A przepraszam przed czym bronicie? Dla mnie jasno z treści listu wynika,że grono pedagogiczne nie chce,aby szkoła w Bachorcach istniała.

   Usuń
 5. To może ja się wypowiem jako były uczeń tej szkoły, ponieważ jak czytam te bzdury rodziców, którzy mają pretensje do nauczycieli o brak wykształcenia tylko dlatego, że ich uczeń dostaje jedynkę, "JAK PRZECIEŻ W DOMU UMIAŁ", to mnie aż trzęsie. Ja jestem zadowolony ze szkoły i bardzo dużo rzeczy się nauczyłem. Nauczyciele, większość oczywiście nie wszyscy, ale większość ma naprawdę bardzo dużą wiedzę, którą potrafią przekazać w bardzo wartościowy sposób. Świadczyć mogą o tym chociażby wyniki z konkursów na których uczniowie regularnie zdobywają wyróżnienia, a przynajmniej zawsze zdobywali. Co do opinii o nie kompetencji nauczycielo, to osoby które tutaj się wypowiadają są rodzice, którzy przychodzą do szkoły i mają pretensje, że jak można zadać uczniowi pracę domową, która zajmuje 15minut. Sam osobiście byłem świadkiem tego jak np rodzice mieli pretensje dlaczego uczeń dostaje jedynkę jak zdobył 2pkt na 10... To jest po prostu chore rodzice powinni zająć się pilnowaniem swoich dzieci i pomaganiem w nauce, a nie przychodzeniem z pretensjami do szkoły, bo jakby rzeczywiście posiedzieli z synem, córka po godzinę dziennie, to na pewno taka osoba dostała by minimum ocenę 3/4. To jeszcze przytoczę przykład jak uczeń nie potrafił powiedzieć NAD JAKIM MORZEM BAŁYCKIM LEŻY POLSKA. Oczywiście potem pretensje rodzica za co uczeń dostał jedynkę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w 100%. Może niektórzy nauczyciele są tzw. "starej daty" i nie nic zmieniać w swoim nauczaniu, ale nie można mieć do nich aż tylu pretensji. Jak mają uczyć skoro o wszystko rodzice mają pretensje? Bo zadane, bo 1 ze sprawdzianu... Jak ja chodziłam do szkoły to nie było mowy o tym, żeby rodzic przyszedł do nauczyciela "z gębą" że jego dziecko źle traktuje. Nawet mi do głowy nie przyszło, żeby w domu poskarżyć się na nauczycielkę i mówić "bo ona się uwzięła". Wymagamy od nauczycieli żeby zamiast nas wychowywali i uczyli nasze dzieci, a my w tym czasie co robimy? Oni mają program według którego pracują. Nie wydaje mi się, że chodzi im tylko o własną wygodę. Szkoła jest dobrze wyposażona, więc dlaczego starsze dzieciaki miałyby z tego nie korzystać? Wierzę, że znajdzie się sensowne rozwiązanie tego problemu...

   Usuń
  2. Zgadzam się ,może nie większość nauczycieli posiada dużą wiedzę przykład:polski ok , angielski super,matematyka poniżej krytyki lekcja temat jeden przykład reszta tematu do przerobienia do domu itp.

   Usuń
 6. a szkoła w bachorcach to taka super? nauczyciele? narkotyki? papierosy? alkohol? seks?

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem za szkołą w Bachorcach niech tam będzie pełna podstawówka a Wola z tymi lepszymi nauczycielami do Bachorc.

  OdpowiedzUsuń
 8. Watpie zeby nauczycielom chodzilo o ich stanowiska a nie dobro uczniow bo prace maja zagwarantowana bo od tak nie moga ich zwolnic zarowno nauczycieli z Woli jak i z Bachorc. W Bachorcach chodzi tylko mieszkancom o to zeby cos innego tam nie powstalo(cos co bedzie im ciazyc).

  OdpowiedzUsuń
 9. W tym całym zamieszaniu najsmutniejsze jest to że autorzy listu uczą dzieci. Jakie wartości im przekazują???

  OdpowiedzUsuń
 10. Drodzy rodzice!Tak obrażając tą "klikę emerytòw z Woli Wapowskiej"dajecie świadectwo własnej kulturze.Jak spojrzycie im teraz w oczy skoro na spotkaniu z burmistrzem było powiedziane że nauczyciele z Woli będą jeździć do Bachorc i uczyć nadal nasze dzieci. Chyba nie zasłużyli sobie na takie obraźliwe komentarze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to napisał emeryt nauczyciel? Spójrz komentarz wyżej. Sami wystawili sobie opinie listem.

   Usuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wszystkich proszę o wszelkie pretensje do wyższych władz, która wprowadziła reformę oświaty. Ma ona na celu między innymi likwidację gimnazjów. I nie rozumiem co mają na celu te komentarze (najłatwiej jest kogoś obrażać) Proszę jeszcze raz przeczytać uważnie ostatni akapit tego artykułu!!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem byłą uczennicą SP w Woli Wapowskiej i bardzo mi przykro,że tak obrażacie pracujących tam nauczycieli.To nie są niedouczeni emeryci,tylko wykształcona kadra,która sumiennie i z pełnym zaangażowaniem wykonuje swoją bardzo trudną pracę!!Efektem tego są zajmowane przez uczniów tej placówki wysokie miejsca w konkursach przedmiotowych i sportowych.Tego nie widzicie? To straszne,że tylko anonimowo potraficie kogoś obrzucać błotem,a stojąc twarzą w twarz z tymi nauczycielami nigdy nie odważylibyście się im tego powiedzieć!Ludzie zrozumcie,że ta cała" wojna" nikomu nie pomoże,zamiast tego wszystkich skłóci!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto rozpętał wojnę? Odpowiedź oczywista.

   Usuń
 14. Właśnie, dlaczego nauczyciele z Woli zamiast solidaryzować się podczas tej reformy z nauczycielami z Bachorc są przeciwko nim??? Dlaczego tak im zależy żeby szkoły w Bachorcach nie było???
  Czy naprawdę chodzi tu o dobro dzieci???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyżby to była z ich strony złośliwość i prywata pod przykrywką dbania o wspólne dobro?!

   Usuń
 15. Jestem byłą uczennicą Bachorc ale szkoły podstwowej nie mam już dzieci w wieku szkolnym ale uważam ze powinno się wrócić do rejonizacji sprzed powstania gimnazjum i zostawić szkołę w Bachorcach i w Woli Wapowskiej tyle pracy włożyliśmy w budowę sali gimnastycznej i nasi rodzice po to żeby stała pusta szkoła w Woli jest sporo mniejsza niż w Bachorcach miejscowi owszem a Tarnowo Głębokie Gocanówko ile ma kilometrów do Woli i jaką drogą jeżdzi prawie dwie godziny dzieci tracą na dojazd to już nikogo nie interesuje zwłaszcza grono pedagogiczne z Woli brawo

  OdpowiedzUsuń
 16. Prawda jest taka że mieszkańcom Bachorc chodzi przedewszystkim o to żeby nic innego na miejscu szkoły niepowstalo A dzieci są na drugim planie. I wszyscy dokładnie to wiedzą. BRAWO!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co za bzdura!! To dla kogo miałaby być szkoła?! Jak nie masz nic mądrego do przekazania to się nie odzywaj.

   Usuń
  2. No wlasnie bzdura!!! Nie chca aby powstalo tam cos innego( moze jakis osrodek, duzo jest rzeczy) a jak juz maja tak podzielic to niech zrobia w Bachorcach klasy 6-8 a nie 4-8

   Usuń
  3. To jest dobrze przemyślane,bo podział jest mniej więcej równy na dwie szkoły. Zmina nauczyciela i nowe przedmioty w 4 klasie.zresztą to nie tylko u nas byłoby ta podzielone.

   Usuń
 17. Bachorce boją się,że powstanie ośrodek z trudną młodzieżą i o to całe zamieszanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak trudno to zrozumieć! Boją się,że powstanie coś innego niż szkoła! A Wola była zadowolona z eksmitowanych?

   Usuń
 18. Jak dorośli ludzie mogą wypisywać takie bzdury robiąc drugiemu na złość i obrażając innych. Moim zdaniem "strona" Bachorc boi się o to,że powstanie tam ośrodek z trudną młodzieżą i o to cały spór a opinie jaką ma ta szkoła wszyscy dobrze wiedzą jaką tzw. Narkotyki, papierosy, brak szacunku do nauczycieli . Jako rodzic nawet jeżeli ta szkoła będzie funkcjonowała moje dziecko do tej szkoły by nie uczestniczyło. Warunki w Kruszwicy są dużo lepsze i szacunek do drugiego człowieka czyli ucznia do nauczyciela, ale to wszystko to nie wina nauczyciela tylko dzieci to z domu "wynoszą".

  OdpowiedzUsuń
 19. Proszę moderatora o zamknięcie wątku bo poziom dyskusji zbliża się do dna.
  Ps. Przypominam także, że każdy komentarz opatrzony podpisem "ANONIMOWY", takim nie jest. Łatwo go odnaleźć po IP urządzenia z którego był nadany.

  OdpowiedzUsuń