Artur Grobelski: Mieszkańcy dostrzegają uciążliwości związane z zatruwaniem powietrza


Radny Artur Grobelski odniósł się do problemu, jakim jest zatruwanie powietrza. Skierował również interpelację w sprawie możliwości wsparcia finansowego dla osób, które wymieniają piece na przyjazne środowisku.


- Powinno przewidzieć się wsparcie finansowe dla osób, które chcą wymienić piece na przyjazne środowisku. Wsparcie finansowe oraz sposób jego udzielania powinna opracować specjalnie powołana do tego komisja. Należy także dokładnie przeanalizować czy wsparcie miałoby być bezpośrednio przekazywane mieszkańcom, czy byłoby zabezpieczeniem wkładu własnego mieszkańców w programie EKODOM Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej-stwierdził Artur Grobelski.

Radny stwierdził również, że czasu na udział w programie nie zostało wiele.

- Czasu w programie EKODOM nie zostało wiele, bo do końca czerwca. Przypomnę, że takie rozwiązanie proponowałem już przed uchwaleniem budżetu na rok 2017. Na komisji budżetowej otrzymałem odpowiedź, że nie przewiduje się zabezpieczenia środków na takie zadania, a wsparcie finansowe gminy do programu EKODOM nie jest w stanie pokryć kosztów przygotowania wniosków-dodał radny.

Samorządowiec odniósł się także do obecnej sytuacji w gminie Kruszwica, gdzie uciążliwości związane z zatruwaniem powietrza są coraz większe.

- W świetle ostatnich wydarzeń i tendencji krajowych np. smogu sprawa jest warta ponownego rozpatrzenia. W okresie zimowym mieszkańcy sami dostrzegają uciążliwości związane z zatruwaniem powietrza przez nieodpowiedzialnych mieszkańców i tzw. śmieciuchów. Wyjście na spacer czy zabawa na orliku, zamiast być przyjemnością staje się zagrożeniem dla zdrowia. Jako radni wielokrotnie poruszaliśmy ten problem, ale ze względu na przepisy udowodnienie komukolwiek, że zatruwa powietrze, jest ciężkie-dodał.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz