PiS szykuje spore zamieszanie w samorządach


Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywają, że jednym z ich celów jest ograniczenie kadencyjności prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Wprowadzone zmiany mogą poważnie namieszać w samorządach.


Zmiany zapowiadają zarówno politycy PiS jak i szef partii Jarosław Kaczyński. Jeśli wprowadzi się dwukadencyjność, a na jej poczet policzone zostaną dwie poprzednie kadencję powiat inowrocławski i nie tylko czeka prawdziwe polityczne trzęsienie ziemi. Znaczna, a jest ich blisko 1,5 tysiąca w Polsce włodarzy po prostu nie wystartuje.

Konieczność dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów podkreśla szef MSWiA Mariusz Błaszczak

- Taki postulat jest w programie PiS, a więc my konsekwentnie wprowadzimy taką zmianę. Spowoduje ona rozmontowanie lokalnych układów, które są niezwykle silne, szczególnie w Polsce lokalnej, gdzie nie ma mediów, a jeżeli już są, to te media lokalne są uzależnione od wójta, burmistrza, prezydenta, bo ogłoszenia są tam publikowane - twierdzi Błaszczak.

Tymczasem ewentualne zmiany nie podobają się samorządowcom. Jak podkreśla www.wiadomoscidziennik.pl  włodarze polskich miast i gmin buntują się przeciwko próbom ograniczenia liczby sprawowanych przez nich kadencji. Swoje stanowisko w sprawie wygłosili
przedstawiciele Związku Miast Polskich.

- Wprowadzenie takiej zmiany w wyborach samorządowych oznacza pozbawienie konkretnych osób gwarantowanego w art. 169 Konstytucji RP biernego prawa wyborczego, a także odebranie obywatelom prawa demokratycznej oceny wcześniej wybranego wójta, burmistrza albo prezydenta, to znaczy ograniczenie zakresu ich czynnego prawa wyborczego, wynikającego z art. 62 Konstytucji - twierdzi ZMP. 

Tymczasem zapytana przez Gazetę Wyborczą minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśla, że "nie wyobraża sobie, żeby to prawo mogło działać", a więc aby na poczet owej dwukadencyjności liczyć kadencje, które już zostały zrealizowane.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz