Ostry nadzór weterynaryjny dla właścicieli drobiu [ROZPORZĄDZENIE]


Nowe rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie pozostawia wyboru. Od tej pory trzeba przygotować się na dodatkowe, konieczne obowiązki w zakresie hodowli drobiu.


Nowe regulacje weszły w życie 28 grudnia w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Nowe przepisy mają za cel ""zminimalizowanie ryzyka przeniesienia zakażenia z ptaków dzikich na drób" i, co za tym idzie, "uniknięcie strat dla budżetu związanych z likwidacją choroby zwalczanej z urzędu".

Nowe rozporządzenia zobowiązują rolników hodujących drób do wyłożenia w przejściach do miejsca przetrzymywania ptactwa matami dezynfekcyjnymi, każdorazowego zakładania przed wejściem do budynku przeznaczonej tylko do tego celu odzieży i izolowania ptaków w pomieszczeniu, w którym mieszkają (właściciele mają powstrzymać się od wypuszczania ich na wybieg oraz od karmienia na świeżym powietrzu).

- Ponadto narzędzia używane do obsługi drobiu powinny być dezynfekowane przed każdym ich użyciem, a pasza dla drobiu przechowywana w sposób, który uniemożliwi kontakt z dzikim ptactwem i jego odchodami. Według rozporządzenia rolnicy powinni również dokonywać codziennego przeglądu stada i w związku z tym prowadzić niezbędną dokumentację zawierającą dane na temat liczby ewentualnych padłych ptaków czy spadku pobierania paszy. Jeżeli nie spełni się tych wymogów, oprócz tego, że nie dostanie się odszkodowania za straty poniesione w wyniku wystąpienia ptasiej grypy, można otrzymać od lekarza weterynarii karę pieniężną. - informuje portal www.swiatrolnika.infoShare on Google Plus

About Przemysław Bohonos

1 komentarze:

  1. On(ten minister) stanowi większe zagrożenie dla rolnictwa niż wszystkie gatunki ptasiej grypy.

    OdpowiedzUsuń