Drugi etap reformy edukacji: Wojewoda uspokaja


Rozpoczął się kolejny etap reformy edukacji. Samorządy muszą przygotować sieć szkół w swoim rejonie na poważne zmiany związane z likwidacją gimnazjów.

Uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta reforma oświatowa zakłada likwidację gimnazjów oraz wydłużenie nauki w szkołach podstawowych i liceach. Teraz do tego prawa krajowego swoje sieci szkół muszą dostosować samorządy, aby reforma praktycznie funkcjonowała od 1 września, czyli nowego roku szkolnego.

-Samorządowcy mają duże poczucie odpowiedzialności jaka na nich ciąży. Starają się przygotować reformę jak najlepiej. Ponadto powołaliśmy dwóch koordynatorów w województwie oraz uruchomiliśmy infolinię z której mogą korzystać samorządowcy. Zdecydowana większość samorządów ma już gotowy projekt działania w postaci uchwał, które następnie będą opiniowane - zaznaczył kurator oświaty Marek Gralik.

Adaptacja nowej sieci szkół, a tym samym likwidacja gimnazjów może okazać się kosztowną inwestycją. Podczas konferencji prasowej wojewoda uspokoił i zapewnił, że samorządowcy mogą liczyć na rządowe wsparcie w postaci dodatkowych środków finansowych.

- Środki zostały zabezpieczone w budżecie Ministerstwa Edukacji na rozwiązywanie problemów samorządów związanych z realizacją nowej ustawy. Jest to rezerwa. Jeśli będzie taka potrzeba to istnieje za pośrednictwem wojewody możliwość skorzystania z tych środków oraz z środków unijnych zabezpieczonych w programach krajowych i regionalnych. Te środki są. Znam oczywiście samorządy, które zrobią to bez większych kosztów - dodał wojewoda. kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz