Chełmce: Będziemy wspominać bohaterów Powstania Wielkopolskiego


Na 27 grudnia Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne zaplanowało uroczystości w Chełmcach. Stowarzyszenie wraz z mieszkańcami tradycyjnie upamiętni bohaterów zwycięskiego zrywu.


Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16:30 pod Kościołem św. Katarzyny w Chełmcach. Delegacje upamiętnią lokalnych Powstańców Wielkopolskich oraz udadzą się na Mszę świętą poświęconą bohaterom, którzy spoczywają na cmentarzu parafialnym w Chełmcach. Uroczystość jest organizowana po raz trzeci. 

- Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne od początku swego istnienia podejmowało tematykę Powstania Wielkopolskiego. Poszukujemy wszelkich śladów po Powstaniu i powstańcach. Jesteśmy wielkimi pasjonatami reliktów powstańczych, dlatego zbieramy wszelkie pamiątki z okresu walk 1918-1919 r. I w tym roku pragniemy przedstawić naszym czytelnikom i mieszkańcom Kruszwicy, a także wszystkim zainteresowanym jak bardzo był zwycięski i pełen chwały orężny wysiłek Wielkopolan i Kujawian z przełomu 1918/1919 r. mamy nadzieje, że nasze skromne inicjatywy idące w tym kierunku przybliżą państwu te dzieje - informuje Bartłomiej Grabowski z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Na stronie stowarzyszenia realizowany jest także projekt: Szlakiem Powstańców Wielkopolskich. Czytelnicy mogą śledzić artykuły o przebiegu bitew tamtego okresu oraz zapoznać się z informacjami na temat m.in. uzbrojenia powstańców.

Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz