Urząd Miejski w Kruszwicy zabiera głos w sprawie cmentarzaPo upublicznieniu pisma ks. Romana Koteckiego do Rady Miejskiej pojawiły się informacje o tym, że cmentarz w Kruszwicy może zostać zamknięty. Jak podaje Urząd Miejski w Kruszwicy, trwają jednak prace aby go powiększyć.


Sprawa zapełnienia cmentarza pojawiła się w piśmie z 9 września ks. Romana Koteckiego z kruszwickiej kolegiaty do Rady Miejskiej w Kruszwicy. List był odpowiedzią na donos do policji w sprawie  kontenera na śmieci. Przypomnijmy interpelację w tej sprawie złożył w czerwcu radny Adam Molenda, który zapowiedział również, że o sprawie powiadomi policję. Zdaniem samorządowca kontener bardzo często jest przepełniony co powoduje negatywny obraz miasta oraz pojawianie się gryzoni. 

-W poniedziałek piątego września br. odwiedziła mnie policja przedstawiając donos jednego z waszych radnych (...) Odpowiadam temu donosicielowi, że jeśli ktoś ma do kogoś jakieś uwagi czy pretensje, to powinien poinformować najpierw samego zainteresowanego. Ludzi na pewnych stanowiskach obowiązują pewne zasady i pewna kultura, a tym bardziej obowiązuje ona ludzi pełniących pewne funkcje społeczne czy państwowe. Przypomnę tylko, że takie donosicielstwo do pewnych organów miało  miejsce w ponurym stalinizmie i głębokiej komunie. A dzisiaj bardzo rzadko, ale się zdarza, że dopuszcza się takich chwytów satanistyczny liberalizm-napisał w mocnych słowach ks. Kotecki.

Duchowny stwierdził, że prawdziwym problemem jakim powinni zająć się radni jest sprawa braku bezpieczeństwa na cmentarzu oraz zapełnienie cmentarza. Okazuje się bowiem, że miejsca dla nowych grobów może wkrótce zacząć brakować.

-Cmentarz jest już zapełniony. Jeśli nie zostanie powiększony do końca roku, to zgodnie z przepisami sanitarnymi i przepisami Prawa Kanonicznego z nowym rokiem zostanie zamknięty. Chowani będą mogli być tylko ci, którzy mają miejsce na cmentarzu-pisze ks. Kotecki.

Informacja ta wywołała spore zamieszanie w przestrzeni internetowej zwłaszcza w okresie 1 listopada. Swój głos postanowił przedstawić Urząd Miejski w Kruszwicy, który choć w sprawę nie jest uwikłany, obiecuje pomóc rozwiązać problem parafii.

-W październiku wyłoniliśmy wykonawcę, którego zadaniem będzie wykonanie dokumentacji
geotechnicznej z badaniami podłoża gruntowego. Dokumentacja posłuży powstaniu cmentarza komunalnego w Kruszwicy. Aby tego dokonać należy zbadać poziom zalegania wód, zawartość węglanu wapnia oraz z jakim rodzajem gruntu mamy do czynienia-informują nasz serwis urzędnicy.

Planowana rozbudowa cmentarza ma objąć działki o nr ew.  23/6, 25/2, 31, 32/2 oraz część działki o nr ew. 5/1 położone w Kruszwicy, przy ul. Cmentarnej i Wiejskiej, obręb 5 o łącznej powierzchni około 1,5  ha. 

-Badania mają na celu sprawdzenie czy przedmiotowy teren odpowiada wymogom zawartym w
 Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 25.08.1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (t.j. Dz. U. z 1959 r. nr 52, poz. 315)
Jednocześnie pragnę zaznaczyć fakt, iż w związku z interpelacją złożoną przez Adama Molendę, pracownik Urzędu Miejskiego w Kruszwicy udał się w lipcu br. do ks. Romana Koteckiego w celu
 wyjaśnienia sytuacji zgłoszonej przez radnego. W następstwie spotkania zostało skierowane pismo do parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła z prośbą  o dostosowanie częstotliwości opróżniania kontenerów do ilości zbieranych odpadów w taki sposób aby nie dopuszczać do ich przepełniania-dodaje rzecznik prasowy urzędu Joanna Dzikowska.


Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

2 komentarze:

  1. To jakaś cenzura?
    Mój komentarz był i gdzie się podział?

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepraszam to nie pod tym tematem :(
    Ten i ten poprzedni do usunięcia

    OdpowiedzUsuń