Tak protestowaliśmy przeciwko kopalni w Tomisławicach [VIDEO]


Ponad 8 lat minęło od słynnego protestu przeciwko wydobywaniu węgla brunatnego metodą odkrywkową. Dziś film w formie archiwalnej można oglądać na stronie Kroniki RP.Film jest dokumentalnym zapiskiem wydarzeń jakie miały miejsce  8 lat temu. Przeciwko Kopalni Węgla Brunatnego protestowali także mieszkańcy Kruszwicy.

Film można zobaczyć tutaj: Film dokumentalny "Na Krawędzi"

W filmie widać m.in. byłego burmistrza Tadeusza Gawrysiaka, byłych radnych Rady Miejskiej Emilię Lewandowską i Jana Szczupaka, obecnego radnego Rady Miejskiej Stefana Lewandowskiego oraz Dorotę Pronobis obecnie prezesa Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju Amicus. Protest przeciwko budowie odkrywki kopalni w Tomisławicach to spora liczba akcji. Do takich demonstracji doszło choćby w 2009 roku gdy protest przeciwko liberalizacji prawa geologicznego i górniczego zorganizowały samorządy dolnośląskie, Stowarzyszenie Goplanie XXI Krzysztofa Sulczyńskiego, Stowarzyszenie Przyjezierze oraz Greenpeace Polska. W manifestacji z 2009 roku wzięło udział blisko 300 osób.
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

1 komentarze:

  1. Szkoda, że protesty na niewiele się zdały. Mało kto w Kruszwicy zdaje sobie sprawę, że potężna odkrywka już jest i to ledwie 8,8 km od południowego krańca Gopła : https://zapodaj.net/c7fe748ade6a2.jpg.html
    Wydobycie węgla idzie pełną parą a hałdy ziemi otaczającą odkrywkę rosną.,
    W jeszcze gorszej sytuacji wydaje się być Jezioro Głuszyńskie od którego brzegów odkrywka jest ledwie 4,5 km. Nie wiem czy do tego jeziora w ogóle odprowadzane są jakieś odpompowywane wody z odkrywki. Warto obserwować poziom lustra wody w tym zbiorniku.

    OdpowiedzUsuń