Michalak: To karygodne kosztem mieszkańców zbijać polityczny kapitał


Marcin Michalak aktywnie stara się o ponowne rozpatrzenie ulicy Chabrowej

Z informacji dostępnych w Radzie Miejskiej wynika, że dojdzie do spotkań radnych z mieszkańcami Słonecznej, Wspólnej, Bachorc i Głębokiego. Wnioski o ich zorganizowane złożyli Artur Grobelski, Adam Molenda i Grzegorz Stanny, przedstawiciele wspomnianych miejscowości i ulic. Tematem przewodnim spotkań mają być planowane inwestycje na tych obszarach. Sprawę komentuje Marcin Michalak.


10 listopada informowaliśmy o planowanych, kolejnych spotkaniach z Radą Miejską. Dotychczas takie spotkanie zwołano po usunięciu ze zmian budżetowych ulicy Chabrowej. Liczący ponad 700 metrów odcinek drogi mógł uzyskać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) w wysokości ponad 60 procent wszystkich kosztów związanych z przebudową. Mieszkańców samo wyrzucenie drogi ze zmian budżetowych oburzyło, bowiem o przebudowie mówi się już od 2012 roku. 

-Z zaskoczeniem przeczytałem, że samorządowcy, którzy zdecydowali się na wyrzucenie ulicy Chabrowej ze zmian budżetowych, planują spotkania z mieszkańcami. To karygodne kosztem mieszkańców zbijać polityczny kapitał. Ci sami radni, którzy nie potrafią wytłumaczyć, na jakiej podstawie wyrzucili ze zmian budżetowych Chabrową, dziś próbują organizować spotkania z mieszkańcami swoich okręgów w sprawie dróg. Chciałbym prosić mieszkańców tych ulic, aby nie włączali się w polityczne rozgrywki między radnymi, ponieważ staramy się o uzyskanie dofinansowania z środków przeznaczonych na ulice wiejskie, a nie miejskie- mówi Marcin Michalak, który wraz z mieszkańcami walczy o przywrócenie ulicy Chabrowej do budżetu. 

Zdaniem mieszkańca jest zasadnicza różnica między ulicą Chabrową, a Słoneczną, Wspólną, Mieszka oraz drogą gminną Bachorce-Głębokie, o której przebudowę interpelował Grzegorz Stanny. 

-W przypadku Chabrowej, droga była już w planach, został wykonany projekt, który wystarczy zaktualizować w kwocie ok 18 tysięcy zł, aby aplikować o środki zewnętrzne. Do tej pory nie wiemy, dlaczego nagle radni zażyczyli sobie jej usunięcia z planów inwestycyjnych. Bo trudno uwierzyć, że samorządowcy na poważnie mówią, że chcą te środki ulokować w innych drogach skoro dofinansowanie na nie jest w przypadku np. miejskich ulic niemożliwe-dodaje Michalak. 

Przedstawiciel oburzonych mieszkańców zwraca także uwagę na sensowność propozycji radnych, którzy wyrzucili Chabrową z planowanych inwestycji. W przypadku ulic Mieszka i Wspólnej nie jest możliwe żadne dofinansowanie.

-Każdego roku są organizowane zebrania wiejskie oraz osiedlowe, na których mieszkańcy mogą się dowiedzieć poszczególnych planów dotyczących sołectw, osiedli, jak i całej gminy. Z tego, co mi wiadomo na zebraniu wiejskim w sołectwie Bachorce nikt nie deklarował, że w najbliższym czasie przebuduje drogę Bachorce-Głębokie. Podobnie było z ulicami Mieszka i Wspólną. Co ciekawe to ulice miejskie, które w tej chwili nie mają żadnych szans na dofinansowanie PROW. Inna jest sytuacja z ulicą Słoneczną, która inwestycję otrzyma. Dziwi mnie zatem fakt, że radny Artur Grobelski również planuje organizować w sprawie tej ulicy spotkania-komentuje Michalak.

Informacje o planowanych inwestycjach na Słonecznej potwierdza Urząd Miejski w Kruszwicy. Obecnie droga jest projektowana wraz z siecią ścieżek rowerowych i w najbliższym czasie będzie można starać się pozyskać na to zadanie dofinansowanie. Projekt techniczny ma być gotowy w grudniu. Mieszkańcy ulicy Słonecznej zostali poinformowani na zebraniu osiedlowym, że samorząd będzie chciał w najbliższym czasie ubiegać się o dofinansowanie na realizację inwestycji.

-Zaskakuje mnie radny Grzegorz Stanny, bowiem proponuje, aby do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zgłosić drogę Bachorce-Głębokie. Zorientowałem się w tym temacie. Droga ta ma długość około 2,7 km. Znajdują się tam... dwa domy.Ci ludzie również zasługują na drogę, ale pragnę zwrócić uwagę, że w przypadku Chabrowej tych domów jest kilkanaście na odcinku około 700 metrów. Ponadto nasza droga w najbliższym czasie ma być dalej zabudowywana. Jest też ważną drogą przejazdową. W przypadku Bachorc i Głębokiego wspomnę, że obie miejscowości mają dojazd "asfaltowy" do Kruszwicy. Do Głębokiego pojedziemy przez Gocanówko, a do Bachorc przez Bródzki. Skąd nagle wśród radnych nowe pomysły? Skoro wiedzieli o wszystkich planach, a nawet głosowali za  przyjęciem niektórych zadań do budżetu? -dopytuje Marcin Michalak. 

O tym jak potoczy się spotkanie zaplanowane na 16 listopada będziemy informować. W tej chwili na przebudowę oczekują niedawno zaprojektowane drogi m.in. w Słabęcinie i Kraszycach (w realizacji). W przypadku ulicy Chabrowej rozstrzygnięcie powinno nastąpić w ciągu następnych kilku tygodni. Złożona przez radną Halinę Bogdanowicz interpelacja wnosiła o ponowne rozpatrzenie tej sprawy. 
Share on Google Plus

About Przemysław Bohonos

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz