Lista represjonowanych kruszwiczan jest już dostępna

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne uruchomiło w wersji internetowej listę represjonowanych kruszwiczan. Obok nazwisk dostępne są również miejsca w których pracowali kruszwiczanie.

 

 

Lista represjonowanych kruszwiczan w czasie II wojny światowej jest nadal w opracowaniu. Stowarzyszenie prosi o cierpliwość z uwagi na sporą liczbę zgłoszeń. Baza jest aktualizowana w każdą niedzielę.

-Mamy nadzieje stworzyć listę jeńców zmuszonych do prac przymusowych przez okupanta. Lista, którą nadal uzupełniamy liczy już dziesiątki nazwisk. Chcemy gromadzić relacje, dokumenty i zdjęcia, aby archiwizować je i udostępniać na stronie internetowej. Głównym celem projektu jest stworzenie listy mieszkańców Kruszwicy zmuszanych w czasach wojennych do przymusowej pracy i więzionych w obozach hitlerowskich i sowieckich.  Szukamy świadectw zapomnianych bohaterów czasów II wojny światowej i okupacji oraz czasów reżimu stalinowskiego. Świadków historii aktywnie uczestniczących  w ważnych wydarzeniach historycznych. Dzielnych ludzi działających w organizacjach konspiracyjnych, walczących o prawo do życia oraz represjonowanych za przynależność do organizacji niepodległościowych po 1945 r-tłumaczy Bartłomiej Grabowski z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego. 

Zobacz kto znalazł się na liście represjonowanych:

http://kruszwicahistoria.blogspot.com/2016/09/lista-represjonowanych-kruszwiczan-w_4.html

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz