W Rio zobaczymy również Mikołaja Burdę

Trzecim olimpijczykiem, który uzyskał nominację na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro jest Mikołaj Burda. To już czwarte igrzyska w jego karierze.

 

Obecnie mieszkający w Toruniu sportowiec jest zawodnikiem Lotto Bydgostia. Przygodę z wiosłowaniem rozpoczynał jednak w Kruszwicy. 

Pierwszymi trenerami Mikołaja Burdy było pracujące w Kruszwicy małżeństwo olimpijczyków z Igrzysk Olimpijskich Anna i Andrzej Skowrońscy. Według Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich kruszwiczanin do sportu trafił za namową swojej mamy. Mając do wyboru klub piłkarski lub wioślarski postawił na ten drugi.

-Reakcja moich rówieśników w Kruszwicy była raczej normalna, nie odczuwałem większego zainteresowania z ich strony faktem,że wiosłuje. Z drugiej strony jak sobie teraz przypominam to po jakimś czasie wiosłowało już 10 moich koleżanek i kolegów. Być może chcieli  też spróbować i sprawdzić swoje siły, biorąc przykład ze mnie. Na początku nie zauważałem też jakiegoś specjalnego zainteresowania, traktowania czy taryfy ulgowej w szkole. Musiałem nadrabiać wszystkie zaległości spowodowane treningami. Ale kiedy zaczęły się częstsze wyjazdy nauczyciele zaczęli bardziej przychylnie na mnie patrzeć. Zaczęli zadawać referaty mi do indywidualnego napisania oraz zadania do zrobienia poza szkołą. Czułem z ich strony wsparcie. Myślę, że sukcesy, które zacząłem odnosić świadczyły o tym, że traktuję wioślarstwo na poważnie, a tym samym i nauczyciele przekonali się do tego co robię. Z pewnością i w domu i w szkole nikt nie przypuszczał, że tak potoczy się moja sportowa kariera i że ta piękna wioślarska przygoda będzie trwała tak długo-czytamy we wspomnieniach kruszwiczanina na pztw.org.pl

Sportowiec po raz pierwszy wystartował w 1995 roku w czwórce podwójnej ze sternikiem w Mistrzostwach Polski Młodzików w Bydgoszczy. W rok później w tym samych mistrzostwach wygrał jedynkę wśród chłopców. Kolejne medale posypały się już w 1998 oraz 1999 roku. 

-Na pewno największym pierwszym moim sukcesem, z którego byłem zadowolony to zdobycie w 1999 roku Mistrzostwa Świata na ósemce w bułgarskim Płowdiw. Sukces ten dał mi wielką motywację do dalszego trenowania oraz wiarę, że mogę osiągnąć jeszcze więcej. Już w następnym roku z Wojciechem Gutorskim, kolegą z klasy w Technikum Kolejowym w Bydgoszczy, zdobyliśmy srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów w dwójce bez sternika. Jednak następne sukcesy w Mistrzostwach Świata Seniorów musiałem trochę poczekać. Miejsca XII w 2001 roku oraz XI w 2002 w Mistrzostwach Świata Seniorów nie były dla mnie spełnieniem-zrelacjonował zawodnik. 

Źródło-Czytaj więcej:

http://pztw.org.pl/792-gwiazdy-polskiego-wioslarstwa-mikolaj-burda

 

 

Osiągnięcia:

złoty medalista Mistrzostw Świata Juniorów w ósemce ze sternikiem –  Płowdiw 1999

srebrny medalista Mistrzostw Świata Juniorów w dwójce bez sternika –  Zagrzeb 2000

srebrny medalista Mistrzostw Europy w ósemce ze sternikiem – Poznań 2007

złoty medal Akademickich Mistrzostw Świata w ósemce ze sternikiem – Belgrad 2008

brązowy medalista Mistrzostw Europy w ósemce ze sternikiem – Ateny 2008

złoty medalista Mistrzostw Europy w ósemce ze sternikiem – Brześć 2009

srebrny medalista Mistrzostw Europy w ósemce ze sternikiem – Montemor 2010

złoty medalista Mistrzostw Europy w ósemce ze sternikiem – Płowdiw 2011

złoty medalista Mistrzostw Europy w ósemce ze sternikiem – Varese 2012

srebrny medalista Mistrzostw Europy w ósemce ze sternikiem – Sewilla 2013

brązowy medalista Mistrzostw Świata Seniorów w ósemce ze sternikiem – Amsterdam 2014

 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz