Ilona Dybicz: Nadchodzą noce z Perseidami

Wielkimi krokami zbliżają się tzw. Noce z Perseidami czyli słynne Łzy Świętego Wawrzyńca. Fantastyczne zjawisko nasili się zwłaszcza w noc z 11 na 12 sierpnia.

 

Noce od 11 do 13 sierpnia warto spędzić na obserwacjach nieba. To właśnie wtedy bardzo widoczne stanie się zjawisko astronomiczne- rój Perseidów, potocznie zwanych spadającymi gwiazdami. Tym razem ma być ich dwa razy więcej niż w ubiegłych latach.

W tym roku niebo rozświetli się zwłaszcza między 11 a 13 sierpnia. Wówczas jak przewidują naukowcy w ciągu tylko jednej godziny może spaść nawet do 150 gwiazd. Ostatni raz tak intensywne zjawisko miało miejsce 7 lat temu. 

 -Najlepsze miejsce obserwacji to takie, gdzie nie dociera miejskie oświetlenie. Nie potrzebujecie żadnego sprzętu jedynie ciepłe ubranie, koc, termos z kawą i ściąga z życzeniami- mówi Ilona Dybicz.

Spadające Perseidy (nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza) to kosmiczny pył, powstały w wyniku rozpadu komety Swift-Tuttle. Orbita tych drobin przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Wtedy rój ulega spaleniu na skutek zetknięcia się z atmosferą. Efekt rozbłysku  pozostawia na niebie ślad nawet na długości kilkudziesięciu kilometrów.

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz