Kiedy Polska obmyła się w wodach Chrztu Świętego

24 lipca podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży zorganizowana zostanie uroczystość poświęcona wydarzeniom z 966 roku. 

 

 

 

-Data imprezy celowo pokrywa się z tak dużym wydarzeniem w Polsce jakim są obchody Światowych Dni Młodzieży, których program przewiduje wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym-informuje Centrum Kultury i Sportu "Ziemowit" w Kruszwicy.

Impreza jest organizowana wspólnie z Urzędem Miejskim w Kruszwicy oraz Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. W pełni pokrywa się z tą tematyką ŚDM i ma na celu pogłębienie wśród młodzieży świadomości religijnej, historycznej, a także promować nasz region i europejskie dziedzictwo korzeni chrześcijańskich.

Imprezę rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny, następnie ulicami miasta przejdzie „Pochód Dziejów” na Wzgórze Zamkowe, gdzie finalnie odbędzie się inscenizacja pod nazwą „Kiedy Polska obmyła się w wodach Chrztu Świętego”. Jest to sztuka teatralna, która traktuje o przyczynach i znaczeniu Chrztu Polski. 

- W naszym przedstawieniu nie skupiamy się tylko na samym momencie przyjęcia chrztu przez Mieszka, ale ukazujemy jak ta decyzja wpłynęła na kształtowanie się naszej państwowości. Przy czym historię Polski ukazujemy przez dzieje poszczególnych osób, wybitnych osobistości, postaci symbolów, które są czytelne i zrozumiałe dla wszystkich. Chrzest jako źródło, z którego wypływa ogromna rzeka naszych dziejów to metafora, która organizuje w warstwie znaczeniowej i wizualnej nasz spektakl. „Kiedy Polska…” niesie też uniwersalne przesłanie, odnoszące się bezpośrednio  do naszych współczesnych problemów, także w kontekście tego, co obecnie przeżywa cała Europa – mówi Paweł Lewartowski, reżyser inscenizacji.

Program:

godz. 20.00 – Msza Święta dziękczynna za 1050 lat chrześcijaństwa na ziemiach Polskich w kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy,

godz. 21.00 -„Pochód Dziejów” - przemarsz korowodu postaci historycznych: Kolegiata – Wzgórze Zamkowe,

godz. 21.30 -  Inscenizacja z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski na Wzgórzu Zamkowym.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz