Będziemy świętować chrześcijańskie korzenie Polski i Europy

Jutro w ramach 1050 Rocznicy Chrztu Polski odbędą się uroczystości poświęconemu wydarzeniom z X wieku.  Wtedy to tworzące się państwo polskie dołączyło do chrześcijańskiej rodziny europejskiej.

 

Data ta celowo pokrywa się  z tak dużym wydarzeniem w Polsce jakim są obchody Światowych Dni Młodzieży, których program przewiduje wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym. Impreza organizowana przez Centrum Kultury i Sportu „Ziemowit” w Kruszwicy wspólnie z Urzędem Miejskim w Kruszwicy i Urzędem Marszałkowskim w Toruniu w pełni pokrywa się z tą tematyką i ma na celu pogłębić wśród młodzieży świata świadomość religijną, historyczną a nade wszystko promować nasz region i europejskie dziedzictwo korzeni chrześcijańskich.

Imprezę rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny, następnie ulicami miasta przejdzie „Pochód Dziejów” na Wzgórze Zamkowe, gdzie finalnie odbędzie się inscenizacja pod nazwą „Kiedy Polska obmyła się w wodach Chrztu Świętego”. Jest to sztuka teatralna, która traktuje o przyczynach i znaczeniu Chrztu Polski. 

- W naszym przedstawieniu nie skupiamy się tylko na samym momencie przyjęcia chrztu przez Mieszka, ale ukazujemy jak ta decyzja wpłynęła na kształtowanie się naszej państwowości. Przy czym historię Polski ukazujemy przez dzieje poszczególnych osób, wybitnych osobistości, postaci symbolów, które są czytelne i zrozumiałe dla wszystkich. Chrzest jako źródło, z którego wypływa ogromna rzeka naszych dziejów to metafora, która organizuje w warstwie znaczeniowej i wizualnej nasz spektakl. „Kiedy Polska…” niesie też uniwersalne przesłanie, odnoszące się bezpośrednio  do naszych współczesnych problemów, także w kontekście tego, co obecnie przeżywa cała Europa – mówi Paweł Lewartowski, reżyser inscenizacji.

Obchody 1050 Rocznicy Chrztu Polski rozpoczną się jutro o godzinie 20:00 Mszą Świętą dziękczynną za 1050 lat chrześcijaństwa na ziemiach Polskich w kruszwickiej kolegiacie. O godzinie 21:00 nastąpi "Pochód Dziejów" a o 21:30 inscenizacja Chrztu Polski na Wzgórzu Zamkowym.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz