Na Marsz pójdziemy 23 września

Walne Zgromadzenie Członków Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego zaakceptowało datę II Marszu Patriotycznego Kruszwica-Łagiewniki. Tym razem pamięć pomordowanym oddamy 23 września.

 

Marsz po raz pierwszy odbył się w ubiegłym roku. Wzięło w nim udział blisko 200 osób. Marszem, a następnie mszą polową upamiętniono zamordowanych w Łagiewnikach.

Marsz rozpocznie się na Rynku w Kruszwicy o godzinie 13:00. Stamtąd uczestnicy pochodu przejdą do miejsca pamięci w Łagiewnikach, a także zatrzymają się przy zorganizowanym przez NKWD obozie dla Niemców 1945-1946. 

-24 września doszło do tragicznych wydarzeń. Ofiarom zabrano godność. Rozsiewana przez propagandę, a także powtarzana po wojnie plotka jakoby mord był uzasadniony, bo spotkał bandytów i pospolitych przestępców nie jest prawdą. Na łagiewnickich polach ponieśli śmierć ludzie niewinni. W dzisiejszym marszu oraz modlitwie chcemy oddać im pamięć, oraz zwrócić godność- mówi Przemysław Bohonos, prezes Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego w Kruszwicy.

Podobnie jak w ubiegłym roku rozdana zostanie Gazeta Nadgoplańska. Stowarzyszenie planuje również zaprosić do współpracy dodatkowe organizacje i instytucje.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz