Mieszkańcy pytają o sporą liczbę gęsi i martwe ptaki w mieście.

Mieszkańcy Kruszwicy zwracają uwagę na sporą liczbę gęsi nad Gopłem oraz martwe ptaki w mieście. Po informacje w obu sprawach zwróciliśmy się do Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

 

Po raz pierwszy i tak bardzo widoczny w obszarze miasta nad Gopłem widoczna jest gęś gęgawa. Jednak jak się okazuje ich liczba jest stale monitorowana przez przyrodników. Zdaniem Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia gęsi gęgawy nie ma za dużo. 

-Gęgawy są jedynymi gęsiami gniazdującymi w Polsce i jednym z trzech gatunków gęsi występującym nad jeziorem Gopło. Nasze jezioro jest jednym z czterech miejsc w Polsce, gdzie występuje tak duża populacja tego gatunku. To wyróżnia nasze jezioro i jest jego cechą rozpoznawczą. Z dużej populacji gęsi nad Gopłem należy się tylko cieszyć-podkreślają przyrodnicy.

-Inną sprawą jest to, co zwróciło pewnie najbardziej uwagę mieszkańców-coraz więcej gęsi lęgnie się na półwyspie Rzępowskim oraz w okolicach amfiteatru. Prawdopodobnie obecność człowieka w pobliżu ich siedlisk odstrasza drapieżniki (takie jak np. lisy) więc niektóre gęsi zamiast zakładać miejsca w ustronnych miejscach wybierają "Letnisko"-wyjaśnia Nadgoplański Park Tysiąclecia.

Tymczasem kolejną, niepokojącą naszych internautów sprawą, są martwe ptaki na niektórych ulicach Kruszwicy. Przoduje tu zwłaszcza obszar Osiedla Robotniczego.

-Sezon lęgowy jest w pełni więc  może to brzmi nieco makabrycznie, ale tak działa selekcja naturalna.  Pisklęta wypychają się z gniazd dzięki czemu rodzice dokarmiają mniej piskląt. Silniejsze mają większe szanse na przetrwanie. Wpływ na taki stan rzeczy mają również warunki pogodowe.Ptasie gniazdo czasami nie ma szans w starciu z gwałtownym deszczem, czy silnym wiatrem. Inną sprawą jest, gdy ktoś celowo podtruwa lub zabija ptaki, ponieważ hałasują lub brudzą elewacje. W takich wypadkach należy natychmiast reagować-zaznacza Nadgoplański Park Tysiąclecia.

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz