Nowy Informator Kruszwicki. O powrocie do Kruszwicy

W ubiegłym roku z własnych środków MojaKruszwica.pl wydała specjalny numer Informatora Kruszwickiego pierwszego niezależnego pisma na terenie gminy po okresie transformacji. Teraz powrócił pomysł by pismo reaktywować.

 

Blisko rok temu podczas obchodów 25-lecia kruszwickiego samorządu został wydany numer specjalny "Informatora Kruszwickiego". W dawnej szacie i składzie technicznym wydał go nasz portal MojaKruszwica.pl. Po 25-latach "Informator Kruszwicki" wrócił do życia zgodnie z obietnicą daną czytelnikom w lutym 1992 roku:  "mamy nadzieje, że w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy mogli wypowiedzieć się na łamach gazety gminnej.  A z "Informatorem" możemy wrócić w sytuacjach szczególnych bądź wyjątkowych".

Pod nową redakcją, z nowymi pomysłami i nawiązaniem do przeszłości a także z troski o losy Kruszwicy powstaje nowy projekt pisma. Do tworzenia pisma zaproszeni zostać mają przedstawiciele organizacji samorządowych oraz wszyscy, którym na sercu leży dobro swojej miejscowości. Pomysłodawcą jest Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. 

"Informator Kruszwicki" uznaje się za pierwszą, niezależną prasę na terenie Kruszwicy. Zespół redakcyjny pisma tworzyli Cecylia Bazińska, Krystyna Jachimowicz, Magdalena Jagiełłowicz, Krzysztof Kasztelan, Tadeusz Ramsztajn oraz Bogdan Kontowicz. Pierwszy numer wydano 19 lutego 1990 roku w okolicznościach dość istotnych dla trwałości dopiero rodzącej się demokracji w Polsce.

W kilka miesięcy później 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze po 1989 roku wolne wybory samorządowe. Na barki redaktorów spadł wówczas ciężar kształtowania postaw obywatelskich wśród mieszkańców Kruszwicy.

"Informator Kruszwicki" był organem Komitetu Obywatelskiego, Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" i NSZZ "Solidarność" RI. Zespół redakcyjny pracował nad pismem społecznie tworząc początki kruszwickiej prasy do roku 1992. Potem jego miejsce zastąpiła "Panorama Kruszwicka", a także na pewien czas "Informator KORIS" (pismo wydawane przez Kruszwicki Obywatelski Ruch Inicjatyw Społecznych). 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz