Dzień Zgody ku przestrodze upamiętni polityczny spór i bratobójczą walkę

13 lipca 1666 roku na przedpolach Inowrocławia rozegrała się bratobójcza walka. Krwawa bitwa była kulminacją rokoszu Lubomirskiego.

 

Bitwa pod Mątwami zapisała się do tragicznych kart polskiej historii, a pamięć o niej powinna być przede wszystkim przestrogą, do jakich skutków może doprowadzić bratobójcza wojna. Wokół Stowarzyszenia im. Księcia Kazimierza Kujawskiego zrodziła się inicjatywa, aby dzień 13 lipca w całej Polsce obchodzić jako Narodowy Dzień Zgody.   

W porządku obrad zaplanowanej na poniedziałek sesji Rady Miejskiej Inowrocławia pojawił się projekt apelu, który inowrocławscy radni mieliby skierować do Sejmu Rzeczypospolitej,  który mógłby stosowną uchwałę w sprawie dnia 13 lipca przyjąć.

-Są w naszej historii wydarzenia wzniosłe, którymi słusznie szczycimy się i celebrujemy ich kolejne rocznice. Są jednak także wydarzenia dramatyczne, o których nie możemy zapomnieć, choćby z tego względu, że powinny być one dla nas przestrogą przed wojną polsko-polską.  Do kategorii tych wydarzeń należy Bitwa pod Mątwami – czytamy w projekcie stanowiska Rady Miejskiej - Niech pamięć o tym bolesnym wydarzeniu z naszych dziejów będzie dla nas, współczesnych, przestrogą, ale i drogowskazem postępowania w sytuacjach trudnych, wymagających rozwagi, porozumienia i zgody narodowej. 

 

Share on Google Plus

About Admin

    Blogger Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz